To je podepsáno pod takovými ikonami české architektury, jakými jsou pražský obchodní dům Máj, televizní vysílač na Ještědu nebo dnes již neexistující obchodní dům Ještěd v centru Liberce. Sial (Sdružení inženýrů a architektů Liberec) bylo založeno v roce 1968, kdy se zformovalo ze skupiny architektů a konstruktérů dříve pracujících pro liberecký Stavoprojekt.

Jeho vůdčími osobnostmi byli architekti Karel Hubáček a Miroslav Masák a statici Zdeněk Patrman a Václav Voda. Dalšími členy byli John Eisler, Martin Rajniš, Emil Přikryl nebo Zdeněk Zavřel. Slibný rozvoj Sialu narušil nástup normalizace.

Na výstavě je Sial prezentován prostřednictvím fotografií, originálních kreseb a plánů, modelů staveb i videa. Návštěvníci se tak blíže seznámí s historií a detaily jak realizovaných projektů, tak i těch, které skončily již ve formě návrhů a soutěžních konceptů.

Putovní expozice

Architekti stáli mimo jiné za vznikem vily české režisérky Věry Chytilové, na výstavě se dozvíme, jaké požadavky filmařka měla a na co kladli tvůrci interiéru vily v pražské Troji největší důraz.

„Zásadní přínos Sialu pro českou architekturu dvacátého století netkví jen ve zprostředkování tendencí, které se neslučovaly či přímo byly v rozporu s oficiální doktrínou, nýbrž i ve vytvoření invenčního a svobodomyslného prostředí,“ uvádějí organizátoři. Expozice je putovní, přesune se do Chebu nebo Plzně i do zahraničí. Za zmínku stojí i rozsáhlý katalog.