"Je to signál našim zahraničním obchodním partnerům, že Česká republika je zemí, která aktivně brání práva k duševnímu vlastnictví. Stát v tomto ohledu odvedl kus práce," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Kontroly v tuzemsku věnují pozornost zboží zejména v oblastech u hranic s Německem, na tržnicích i v kamenných obchodech. Kontroloři se zaměřují na tabákové výrobky, lihoviny a textil. V roce 2010 provedla Česká obchodní inspekce na tržnicích celkem 1710 kontrol, padělané zboží se našlo v 256 případech; to je o čtvrtinu méně proti roku 2006.

Podíl kopií klesá

Generální ředitelství cel hlásí za minulý rok pokles zabaveného zboží při kontrolách. Jeho podíl na celkově zkontrolovaném zboží byl zhruba třetinový, zatímco v roce 2008 to bylo 80 procent. Počet zabaveného zboží při kontrolách se loni meziročně snížil o milión na 2,6 miliónu kusů. Nejvíce padělků, téměř dvě třetiny, se loni našly opět v otevřených tržnicích, na kamenné obchody připadla zhruba čtvrtina padělků.

V posledních letech se podle celníků a policie porušování práv k duševnímu vlastnictví přesouvá z českých tržnic především na internet. Majitelé autorských práv upozorňují na nelegálně sdílené filmy, hudbu a software a na rostoucí internetový prodej padělků. Zatímco větší část Evropy, především Británie, Francie či Španělsko, bojují s online prodejem padělaných léků zejména z Číny a Indie, Česku se tento trend zatím více méně vyhýbá a nelegální prodej se orientuje spíše na padělky filmů, hudby a textilu, uvedlo MPO.

"Porušování práv k duševnímu vlastnictví na internetu podle celníků, policie a dalších státních orgánů rok od roku roste a teď je třeba se více zaměřit na boj s pirátstvím online," dodal ministr Kocourek.

Vedle seznamu zemí, v nichž se porušují práva k duševnímu vlastnictví, vydal úřad amerického zmocněnce pro obchod samostatný seznam konkrétních trhů "Notorious Markets", které jsou v tomto ohledu nejhorší na světě. Figurují v něm tržnice z Ruska, Indie a Číny.