První díl sedmidílné série odvysílá veřejnoprávní televize na programu ČT1 13. května ve 20:00 hodin.

Každý ze sedmi dílů se bude věnovat jednomu z jeho mladých protagonistů. "V prvním se podíváme na skejťačku, která má kvůli svému koníčku potíže s matkou i ve škole. V dalších částech se zaměříme například na třídní krasavici zápasící s anorexií a řešit se bude také konfliktní vztah mulata se skinheady," řekl režisér Pavel Jandourek.

Mladými hrdiny přicházejícími do prvního ročníku střední školy, kteří musí zapadnout do nového prostředí a mají problémy se spolužáky, rodiči a kantory, dává 4teens vzpomenout na populární americký seriál Beverly Hills 90210. "Beverly Hills je fajn výukový seriál. Náš seriál ale není tak moralistní a výchovně napsaný. Problémy ale mají mladí lidé stejné na celém světě," vysvětlil Jandourek. Tvůrci se také snažili vše vyprávět z pohledu teenagerů. Jejich rodiče a učitelé se proto objevují jen v okrajových rolích.

Důležité prý také bylo se ve scénáři co nejvíce přiblížit realitě života současné mládeže. "Zážitky mé postavy poměrně přesně odpovídají tomu, co jsem sám zažil: potíže, které jsem měl se skinheady, neshody s rodiči i můj zájem o elektronickou hudbu," uvedl představitel Amose, studenta s africkými kořeny, Tomáš Hlaváček.

Ajťáci, skini a anarchisti

Diváci se ve 4teens seznámí s počítačovým nadšencem Milanem, anarchistkou Kamilou, ctižádostivou Dájou, bohémským Jirkou, pohodářem Amosem, skinem Petrem, milovnicí jízdy na skateboardu Míšou a konečně začínající modelkou Patricií. Důležitou úlohu v ději mají samozřejmě i jejich kamarádi, rodiče a především učitelé, které hrají známí herci jako například Miroslav Táborský, Naďa Konvalinková, Pavel Zedníček nebo Miroslav Etzler.

I když to zpočátku vypadá, že různé charaktery nemohou nikdy najít společnou řeč, protože anonymní chatování, počítačové hry a virtuální realita jsou pro některé důležitější než skutečné kamarádství, postupem času je spojí společné prožitky a často i náhoda do jedné party.

Spojujícím článkem se záhy stane i studentský časopis 4teens, v němž se seriáloví hrdinové budou proměňovat v komiksové postavy. Právě komiksy zasílané do reakce neznámým autorem pod přezdívkou Ghhost vyvolávají největší pozornost studentů i profesorů. Odhalují totiž nepravosti, které se ve škole i mimo ni dějí. V jednotlivých dílech filmaři zavedou diváky i do prostředí, v němž mladí lidé tráví volný čas. Podívají se mezi "skejťáky", na koncerty nebo na klasický školní lyžařský kurs.