Německý 3D dokument prý ukazuje jednotku protiletecké obrany v roce 1943. Současně s ním poběží i stejně starý 2D film, který vysvětluje, co je to 3D a jak se používá.

Kuriózní materiál byl nalezen v londýnském Imperial War Museu. Ředitel televize Sky 3D John Cassy uvedl, že je to pozoruhodný nález. "3D je často chápáno jako moderní inovace, ale tento neuvěřitelný film připomíná, že tu bylo už desítky let."

V rámci pořadu budou ukázány také válečné 3D fotografie od spojenců i civilistů.

Existují i starší

Ani tento film však není nejstarší 3D na světě. V Německu existují i 3D snímky, které natočili nacisté v roce 1936. Jedná se o propagandistický materiál, kterému věnovali mimořádnou pozornost.

Německo bylo tehdy filmovou velmocí a říšský ministr propagandy Goebbels miloval film (a hlavně herečky). Do filmů se sypaly milióny marek a režiséři, kteří poslušně kolaborovali, jako například slavná Leni Riefenstahlová, měli téměř neomezené rozpočty. Mohli mít tisíce komparsistů (zotročených cizinců) a obrovské množství převratné techniky (kamery na jeřábech, jezdící kamery, létající kamery atd.) Dá se říci, že Němci byli dokonce i o krůček před Hollywoodem.