Cenu vítěznému snímku na závěrečném večeru festivalu předá čestná předsedkyně poroty Dagmar Havlová. Cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii také osobně převezme australský režisér Peter Weir, jehož výpravný snímek Útěk ze Sibiře večer přehlídku zakončí.

"Původně měl cenu předávat ministr kultury Jiří Besser, ale omluvil se kvůli pracovním povinnostem. Dagmar Havlová je vlastně takovou tváří Febiofestu," řekl novinářům ředitel přehlídky Fero Fenič.

Cenou Kristián již letošní Febiofest ocenil rakouského herce Helmuta Bergera a islandského režiséra Fridrika Thóra Fridrikssona.

33 porotců rozhodlo

O vítězství polského dramatického snímku Křtiny mezi 12 soutěžními snímky rozhodlo 33 porotců, mezi kterými bylo 18 žen a 15 mužů ve věku od 16 do 76 let různých profesí vybraných z pěti set zájemců. "Jedná se vlastně o takový malý sociologický průřez českým filmovým publikem," podotkl Fenič. Porota prý rozhodla jednoznačně, a tak nemusel být využit hlas čestné předsedkyně, který by rozhodoval v případě rovnosti bodů.

Na Febiofestu soutěžily vybrané debuty či druhé snímky evropských režisérů. Pro vítězný snímek cena znamená také odměnu 5000 eur (122 000 korun) pro režiséra Wronu a stejnou částku na jeho uvedení v tuzemských kinech. Distribuce se ujme společnost Falcon.

Fenič, který si jako každoročně stěžoval na problémy s financováním festivalu, uvedl, že akce bude do budoucna potřebovat novou energii. Proto se podle svých slov bude snažit najít pokračovatele, který by po něm festival převzal, a on mohl pouze pomáhat ve "výkonné funkci". "Nyní soustředím úsilí na záchranu festivalu a jeho novou budoucnost," prohlásil šedesátiletý ředitel Febiofestu.