O přihlášce do konkurzu uvažoval i historik umění Jiří Fajt, který vyhrál minulý konkurz na šéfa NG, později zrušený. Jestli se nakonec znovu přihlásil, není jisté.

Uzávěrka přihlášek byla minulý pátek, ministerstvo obálky otevře zřejmě ve čtvrtek, kdy by měla zasednout výběrová komise a v prvním kole posoudit náležitosti přihlášek. Úřad zatím nechce zveřejnit ani počet přihlášek ani jména kandidátů a členů výběrové komise.

Rösel již při vyhlášení výběrového řízení uvedl, že se chce přihlásit, a ve středu to znovu potvrdil. Pokorný svou přihlášku naopak velmi dlouho zvažoval, podal ji nakonec na poslední chvíli, minulý pátek. Jméno čtvrtého kandidáta je neznámé.

Knížák odchází spokojen

Mezi čtveřicí kandidátů není dosavadní ředitel galerie Milan Knížák, který instituci vede od roku 1999. "Výběrového řízení na post generálního ředitele Národní galerie jsem se nezúčastnil," řekl Knížák. Se svým působením v čele instituce je ale spokojen. Do NG prý přivedl nové, dříve opomíjené umělce, udržel vyrovnaný rozpočet a přispěl k její celkové stabilitě. "I když to bylo chvílemi těžké, vždy jsme odolávali módním trendům. Na to jsem hrdý asi nejvíc," doplnil Knížák.

Knížák je dlouhodobě kritizován za svůj styl vedení galerie mnoha umělci a uměleckými teoretiky. Podle některých zavedl Knížák NG do izolace, vytýkají mu také, že upřednostňuje budování stálých expozic na úkor pořádání významných dočasných výstav.