Petici zveřejnil Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) 24. února na svých internetových stránkách. Výzvu lze podpořit také na Facebooku, informovala Jitka Jechová.

Vláda chce DPH u části výrobků ve snížené sazbě zvýšit na 20 procent co nejrychleji, zřejmě už letos na podzim. Získané prostředky by se měly využít na důchodovou reformu.

Dopis Nečasovi zaslali Pavel Nýč z Nakladatelství Fragment, Michal Rybka z nakladatelství Rybka a Martin Vopěnka z nakladatelství Práh. Varují v něm před "zničujícími dopady převedení knih do základní sazby DPH". "Ochrana knižního trhu je o to potřebnější, že v době krizí a změn bývá kniha jakožto zbytné zboží ohrožena jako první. Samozřejmě: bylo by krásné, kdyby lidé upřednostňovali nákup knih před vším ostatním. Tak tomu ale v moderní společnosti, která vytváří tlak na vysoký životní standard, není," píší nakladatelé.

Nečasova "Pandořina skříňka"

Nečas již "otvírat Pandořinu skříňku výjimek" nechce. V desetiprocentní sazbě by měly zůstat jen vybrané potraviny. Nakladatelé žádají, aby vláda zvážila když ne úplné osvobození od daně, jako je tomu ve Velké Británii, v Irsku či Norsku, tak alespoň ponechání ve snížené sazbě DPH.

Petici podepsali podle záznamů na internetovém archu knihovníci, učitelé, redaktoři a spisovatelé. Mezi jinými výzvu podpořila také oceňovaná spisovatelka Petra Hůlová. Podle ní nespočívá problém v tom, že se zdraží knihy, ale především v tom, že hrozí útlum vydávání kvalitní literatury.

Knihkupci považují plánované zvýšení DPH u knih za třetí největší katastrofu moderních českých dějin. Tou první bylo vyvlastnění nakladatelství a knihkupectví po roce 1948 spolu se zavedením cenzury; tou druhou pak stahování dalších statisíců svazků zakázaných autorů za normalizace v 70. letech.

Podle předsedy SČKN Vladimíra Pistoria by zvýšení sazby znamenalo "masakr českých knih", a to nejen beletrie, ale hlavně odborné literatury a učebnic. Také ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) považuje vyšší DPH u knih za nešťastnou. Své kolegy z vlády se snaží přesvědčit o tom, aby se knih zvýšení daně netýkalo.

Z průzkumu Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR vyplývá, že už dnes jsou knihy ve vztahu k průměrnému platu asi o třetinu dražší než před rokem 1989. Přitom ale ostatní komodity jako potraviny a spotřební zboží jsou ve stejné relaci levnější. Většina evropských zemí má na knihy sníženou sazbu DPH. Česko by tak šlo podle knihkupců a literátů opačnou cestou než zbytek Evropy.