Ministerstvo kultury (MK) má totiž v plánu sloučit SOP a Národní divadlo do jednoho subjektu, s čímž většina jejích zaměstnanců zásadně nesouhlasí. Dopis ministrovi kultury předal Petr Pergel z orchestru SOP.

„Jeho cíle jsou dva. Jednak upozornit pana ministra na nekompetentnost jeho náměstka Radka Zdráhala, který transformaci obou scén připravuje, jednak předložit koncepci dalšího samostatného fungování Státní opery Praha, kterou vypracoval její pověřený ředitel Radim Dolanský,“ řekl Pergel.

Cílem sloučení obou souborů do jednoho má podle ministerstva úspora financování a zlepšení kvality souborů. S tím ale pověřený ředitel Dolanský nesouhlasí. „Sloučením by vznikl moloch, jehož financování by spolklo daleko vyšší objem prostředků než nyní dva samostatné soubory. Zvýšení kvality je také velmi sporné. Požadavek sloučení se neopírá o reálné informace,“ sdělil Dolanský.

Opera se levně dělat nedá

Státní opera je podle něj finančně samostatná ze 45 procent, což je výjimečné. Letos by měla SOP dostat od ministerstva kultury dotaci 119 miliónů korun, loni to bylo 139 miliónů. Dalších 80 miliónů soubor vydělá. „Opera je nákladný žánr a levně se dělat nedá,“ podotkl.

Jím předložená koncepce počítá i nadále se samostatným fungováním SOP, na jejímž financování by se mělo podílet i hlavní město Praha. „Sešel jsem se dvakrát s panem primátorem Svobodou a ten je této myšlence nakloněn,“ doplnil Dolanský.

Primátor Bohuslav Svoboda Právu řekl, že z jeho laického hlediska cesta ke zvyšování kvality nevede přes reorganizace a slučování, ale prostřednictvím tvrdé a profesionální práce všech zúčastněných subjektů. „S panem Dolanským jsem v kontaktu a předběžně jsem mu na našem oficiálním jednání přislíbil pomoc při financování jedné až dvou premiér, které budou mít záštitu hlavního města Prahy,“ dodal.

Besser protesty vnímá

Ministr Besser při přebírání dopisu v sídle ministerstva kultury na Maltézském náměstí v Praze 1 sdělil, že sloučení obou scén zatím není konečnou variantou, vše také může zůstat tak, jak je.

„Vnímám protesty zaměstnanců. Nicméně odmítám zpochybňování kompetence zaměstnanců ministerstva kultury a pracovní skupiny, která o operní scéně rozhoduje. S fungováním pana Dolanského pověřeného řízením Státní opery Praha nejsem spokojen. Má řídit, a ne organizovat protesty a stávky,“ řekl Besser.

Na námitky přítomných zaměstnanců SOP, že protest organizují odbory a ředitel Dolanský s nimi nemá nic společného, odvětil, že jeho informace hovoří o něčem jiném a že ani zaměstnanci opery nejsou ve svém protestu jednotní.