Před 50 lety

Před padesáti lety, v únoru 1961, odehrál Elvis Presley svůj první koncert po dlouhé pauze vynucené pobytem na vojně. „King“ sloužil v Německu a upřímně řečeno toho moc nenaválčil. Je ale fakt, že se choval velmi skromně, a několikrát zdůraznil, že chce, aby s ním bylo zacházeno jako s normálním vojínem.

Elvis Presley při svém turné na Hawaii z roku 1973.

Elvis Presley

FOTO: fotobanka Profimedia

Multimilionář Elvis měl už před vojnou prodáno 70 miliónů desek, byl znám všude na světě a šli po něm fotografové všech médií. V Německu potkal svou lásku Priscillu a kolegové na “kasínu“ si ho rozhodně chválili – byl prý v pohodě a nakoupil jim televize.

Před 30 lety

Před třiceti lety byl George Harrison v New Yorku odsouzen za ukradení nápadu skupiny The Chiffons (singl He's So Fine), který proměnil ve slavný hit My Sweet Lord. Harrison odešel od soudu lehčí o 587 000 dolarů, přestože soudce uznal, že plagiát vytvořil spíše podvědomě.

Před 20 lety

Před dvaceti lety zavalily Quincyho Jonese, bývalého producenta krále popu Michaela Jacksona, ceny Grammy. Odnesl si jich dohromady šest – pět jako producent a jednu jako umělec za písničku Birdland (kategorie Best Jazz Fusion Performance), což je celkem normální jazz-funk s poněkud “osmdesátkovým“ zvukem. Viz audio ukázka.

AUDIO 

Rozhodně není bez zajímavosti, že tu píseň napsal Joe Zawinul, nedávno zemřelý chlapík (2007), kterého by si měl poslechnout každý, kdo má zájem o rock, jazz a fusion, ale taky o world music. Nejznámějším projektem spojeným se Zawinulem zůstává dodnes Weather Report, nicméně sólo desek je opravdu hromada a stojí za zkoušku. 

Zawinul byl takový jazzrockový Cimrman - českého původu, narozen ve Vídni a rovněž byl geniální, ale narozdíl od Járy skutečně existoval. Dosvědčit by mu to mohli takoví machři jako Miles Davis a Cannonball Adderley, kteří s ním strávili léta na pódiích, která znamenají jazz.  

A ještě jedna zajímavost ke Grammy vyhlašovaným v únoru 1991. Tehdy se poprvé dostala do masového povědomí mladičká bluegrassová zpěvačka Alison Kraussová. Písničku I've Got That Old Feeling sice dnes už nikdo nezná, ale kdo by tehdy řekl, že Alison bude po dvaceti letech stále na vrcholu.

Může za to mimo jiné ex-zpěvák Led Zeppelin Robert Plant, který ji požádal o spolupráci na desce Raising Sand (2007) a bylo z toho jedno z alb ne roku, ale desetiletí. Většina zahraničních médií z něj byla paf a na Novinkách tehdy vyšla recenze s hodnocením 90 %. Následovala i Grammy.

Zajímá vás hudební historie? Máte návrhy k Retro Víkendu? Kontakt na autora: dvorak-ankety@seznam.cz