Knihy nasnímají speciální robotické skenery, které chce Národní knihovna zakoupit. Výběrová řízení na dodavatele služeb se brzy objeví na webových stránkách projektu Národní digitální knihovny, řekl novinářům ředitel Národní knihovny (NK) Tomáš Böhm.

Nákup robotických skenerů se podle něho knihovně vyplatí víc, než kdyby si svazky nechala skenovat. "Jsou to úžasné stroje, které velice jemnou, dobře seřízenou mechanikou umožňují otáčet stránky v knize, a to velice šetrně a rychle, zhruba jedno otočení za jednu až dvě sekundy," řekl koordinátor projektu Tomáš Svoboda.

Přednost mají knihy nejvíc ohrožené a používané

Projekt s názvem Národní digitální knihovna získala NK loni v červnu. Přijde celkem na 300 miliónů korun, ze státního rozpočtu na něj půjde 15 procent částky. Financování je vázáno rokem 2014, digitalizace celkem zhruba 300 000 knih a časopisů bude ale pokračovat minimálně do roku 2019. Knihovna vybere pro digitalizaci převážně české knihy a periodika z 19. až 21. století.

Kritéria výběru jsou podle Bohdany Stoklasové z NK dvě. "Půjde o dokumenty, které jsou zajímavé pro veřejnost, a dokumenty nejvíce fyzicky ohrožené, tištěné na kyselém papíře a hojně čtenáři využívané," řekla Stoklasová.

Dalších 200 000 děl, převážně ze slovanských sbírek ze 16. až 18. století, se bude digitalizovat ve spolupráci s firmou Google. Knihovnu to nebude nic stát. Svazky opět vyberou knihovníci, půjde o díla, na než se už nevztahují autorská práva. Knihy budou k přečtení a stažení na google.cz/knihy.

Všechny digitalizované svazky pak budou přístupné na adrese www.ndk.cz. Čtenáři na ní budou moct vyhledávat v celém textu, pokud čtenářem hledaná kniha nebude k dispozici v digitální formě, získá informaci, v které knihovně si ji může vypůjčit či prolistovat.

Centrální úložiště digitalizovaných knih se bude nacházet v Praze Hostivaři, kde je depozitář, který potřebuje knihovna modernizovat. Tendr na dostavbu depozitáře zadal už předchozí ředitel knihovny Pavel Hazuka. Nynější šéf knihovny Tomáš Böhm jej zrušil a plánuje levnější výběrové řízení. Nemělo by to ale podle něho ohrozit projekt digitalizace.

"Jsme přesvědčeni, že projekt nebude časově ohrožen, oproti původním úmyslům nastane sice časový posun, ale ne takový, aby byl projekt ohrožen," řekl Böhm. Nový tendr by mohl být podle Böhma vyhlášen do dvou měsíců. Původně měl projekt dostavby přijít na 420 miliónů korun, Böhm je ale přesvědčen, že na to bude stačit o 120 miliónů korun méně. Kvůli tomu chce důkladně prověřit a upravit zadávací dokumentaci.

Počátky digitalizace sahají v Národní knihovně do první poloviny 90. let. Nejprve knihovna převedla do elektronické podoby celý katalog, postupně se zaměřila na digitalizaci rukopisů, knih a novin. Již digitalizované svazky ze sbírek Národní knihovny jsou dostupné například na webových stránkách projektů Kramerius nebo Manuscriptorium.