"Film je o veteránovi z Afghánistánu, který se vrací z mise a trpí chorobou rozpolcení osobnosti. Snaží se zařadit do normálního života," řekl Čermák. Podle něj má být snímek "o násilí, jak ve skutečnosti vypadá, nikoli, jak je prezentováno v médiích a ve filmech". Připustil, že jen málo lidí v Česku sleduje vývoj v Afghánistánu. "Prakticky nikdo neví, co tam dělají čeští vojáci," řekl.

Podle tvůrců film vzniká na motivy skutečných událostí z válečného prostředí. Děj je zároveň provázaný s podsvětím. Okořenit ho mají akční scény, automobilové honičky nebo přestřelky. Část snímku se bude točit přímo v Afghánistánu. Autory námětu jsou hudebník Viktor Dyk a Peters Kubík.

"Proti jiným českým filmům se zaměříme na to, jak bude snímek působit vizuálně. Příběh chceme vyprávět prostřednictvím obrazu," řekl Kubík, který je zároveň kameramanem, spoluautorem scénáře a má na starosti také uměleckou režii. Uvedl, že spolu se záběry pro film bude štáb točit také dokument o české vojenské misi v Afghánistánu. "Díky tomu se dostaneme do pocitů vojáků, kteří tam slouží," dodal.

Pracují za symbolické částky

Podle Kubíka je celkový rozpočet filmu zhruba 20 miliónů korun. "Mnoho lidí na něm pracuje z nadšení, za symbolické částky. Chceme hlavně ukázat, co dokážeme," zdůraznil.

Snímek by podle Čermáka, který působí jako divadelní režisér a jako herec se představil ve filmech Nevinnost nebo Kajínek, měl nabídnout nový pohled na problém násilí. "O strachu vím své. Osobně jsem zažil náročné situace, když jsem pracoval jako osobní strážce," uvedl. "Bylo by zajímavé dostat strach před kameru v ´holé podobě´," řekl o svých představách. Dodal, že půjde o jistou nadsázku. "Je tam mírný nadhled, jistý druh humoru, který vzniká v krizových situacích."

V hlavních rolích by se měli objevit mimo jiné Václav Noid Bárta, Martin Písařík nebo Vojtěch Kotek. Podle režiséra jsou na protagonisty hlavních rolí kladeny vysoké nároky. "U chlapů by se mělo jednat o fyzicky zdatné jedince. Točit se bude v Afghánistánu, ve válečné zóně," prozradil.

Představitelka hlavní ženské role by podle záměru režiséra měla umět zahrát "klasickou naivku". "Měla by být úplně čistá. Její setkání s hlavním hrdinou Tomášem je střetnutím dvou světů, které k sobě nemohou vůbec patřit," přiblížil obsah režisér.

Do role hlavní hrdinky se snažilo vžít při castingu v areálu bývalé tvrze v Hlubočepech několik mladých adeptek. "Jsem poněkud rozhozená. Pan režisér ze mne vymlátil hrozné věci. Je to zábava, ale bude to asi velmi těžké," řekla o zkoušce dvaadvacetiletá začínající herečka Eva Burešová. Podle ní je poměrně složité vyjádřit emoce, které má hrdinka podle scénáře. "Je to role nevinné, naivní holky. Nejsem taková. Jen tak někomu nevěřím. Musím se hodně přepínat," dodala.

Podle Moniky Vodičkové musí protagonistka vyjádřit "beznaděj a hysterii holky, která je unesená". Zatím ale prý nemá představu o tom, co celá role obnáší. Připustila, že vojáci z Afghánistánu nejsou téma, které by jí bylo blízké. O roli se uchází také Jana Pidrmanová nebo Sandra Nováková. Inspirací pro filmaře jsou prý evropské i americké snímky. "Chceme nabídnout především český pohled. Evropské filmy jsou někdy až surrealistické, zatímco americké spíše konzumní," uvedl Kubík.