"Myslím, že naši tři vyslanci se výborně doplňují, proto neuvažujeme, že bychom v brzké době hledali další," řekla výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Mezi úkoly vyslanců dobré vůle UNICEF patří například návštěvy ohrožených dětí, propagace očkování, sbírek, vzdělávání, prevence HIV nebo ochrany dětí žijících na ulici. Viewegh by měl letos na podzim při práci v terénu navštívit některou z afrických zemí.

"Zpočátku jsem měl o svém jmenování pochybnosti, myslel jsem, že by měl být vyslancem někdo neposkvrněný, jako je například Tomáš Halík. Ale když jsem se dozvěděl, že vyslancem dobré vůle UNICEF je i zpěvák Robbie Williams, uklidnil jsem se," uvedl s úsměvem Viewegh.

Známý a úspěšný spisovatel podporuje programy UNICEF přes pět let. Od roku 2006 pravidelně každý rok se svou manželkou vytváří panenku pro benefiční aukci panenek v rámci projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě zaměřeného na podporu očkovacích programů pro děti v nejchudších zemích. Do loňského roku tak vznikly panenky Bára, Čtenářka, Těhotná Veronika, panenka Zasněná a Biopanenka Ivanka. V aukcích byly tyto panenky vydraženy za celkem 105 000 korun, a zajistily tak komplexní přeočkování 175 dětí proti šesti hlavním smrtelným nemocem.

"Já panenky nešiju, spíše je symbolicky přizdobuju," podotkl Viewegh.

Mezi vyslanci byla i Hepburnová a Sarandonová 

Prvním vyslancem dobré vůle Dětského fondu OSN se v roce 1953 stal americký komik Danny Kaye. Po něm následovaly další celebrity na mezinárodní i regionální úrovni. Cílem programu je využít popularity těchto osobností k upoutání pozornosti na záležitosti spojené s podporou fondu UNICEF. V současné době v UNICEF působí 27 mezinárodních vyslanců a zhruba 200 národních vyslanců.

Dlouholetými významnými vyslanci dobré vůle UNICEF byly herečky Audrey Hepburnová, Susan Sarandonová, Mia Farrowová a Whoopi Goldbergová, dále také zpěvačka Shakira, tenista Roger Federer či fotbalisté David Beckham a Lionel Messi. Mezi vyslance UNICEF patři také korejský dirigent Čong Mjong-hun, který ve čtvrtek vystoupí v pražském Rudolfinu s Českou filharmonií.