The Diary of Alicia Keys je patnáctipísničková kolekce, která debutový počin sice příliš nerozvíjí, nicméně je jeho právoplatným pokračovatelem. Situace se totiž za dva roky změnila a na soulovou scénu vtrhla celá řada snaživých zpěvaček. Je sympatické, že deska není křečovitá ve snaze uspět za každou cenu.

Milovnice děl Mozarta, Beethovena a Chopina, sama vynikající pianistka, čerpá z dokonalé znalosti atmosféry newyorských ulic. V její koncepci je znát inspirace vokálním citem Arethy Franklinové, tvorbou nevidomého Stevieho Wondera a letmým zasažením hip-hopem devadesátých let.

Patřičnou hřejivost nabízí v písních vnitřně zklidněných, nejvíce pak s komorním doprovodem klavíru. Když hledá jiné styly k mísení, skladba očividně zhrubne a znervózní. Jako by Alicia v tu chvíli zapomněla, že soul má dávat rozvahu a klid.

Je jasné, že nové album debut, který dostal pět cen Grammy, nepřekonalo. Je současně jisté, že Alicia Keys svou dosavadní pozici s přehledem uhájí a jakmile to půjde, bude se ucházet o další prestižní ceny.

Alicia Keys: The Diary of Alicia Keys
BMG, 57:52