V Praze by měly být k vidění předměty přibližující život carského dvora v 16. a 17. století, anglické a německé stříbro, carské zbraně, část slavnostního roucha prvního Romanovce či věci patřící caru Petru I. Přání předvést část kremelských sbírek české veřejnosti vyslovil Klaus při návštěvě Moskvy v říjnu 2009.

Na středečním setkání dolaďovali detaily Besserovy návštěvy Moskvy, na niž ministr odletí příští středu a během níž bude jednat se svým ruským protějškem o podmínkách přesunu exponátů z Kremlu do Prahy. Oba ministři by měli také podepsat program kulturní spolupráce obou zemí na příští tři roky.

„Jde o zcela zásadní dokument, který má pro českou kulturu, pro mnoho divadelních souborů, hudebníků, muzeí, knihoven a mnoho konkrétních umělců obrovský význam,“ řekl po jednání s prezidentem Besser. Dalším tématem ministrova setkání s prezidentem byl osud Muchovy Slovanské epopeje. S Klausem se shodli v tom, že spor o známé dílo si musí města vyřešit především mezi sebou. Besser poté zopakoval, že by se výstavní prostory moravskokrumlovského zámku měly zrestaurovat. Pokud se podmínky pro vystavování děl zlepší, ministr soudí, že by se tam dílo po vystavení v Praze mohlo i vrátit.