Nový fenomén změnil nabídku spojenou s pohledem do obrazovky počítače na klidné listování stránkami nevelké „destičky“ neničící zrak, jež je navíc k dostání za relativně dostupnou cenu.

Vznik portálu a obchodu

S partou kamarádů zprovoznili svůj internetový obchod právě před rokem a jejich zkušenost charakterizuje proměnu vztahu k médiu, které vrací zájem zejména mladší generace ke knize.

Martin Lipert z internetového portálu eReading.cz

Martin Lipert z internetového portálu eReading.cz

FOTO: Petr Horník, Právo

„Nabízíme přes čtyři sta titulů v odpovídající kvalitě, máme smlouvy s téměř padesátkou nakladatelů, kteří nás nechápou jako smrtící konkurenci, ale jako partnery, kteří jim přinášejí prospěch,“ řekl Lipert a vypočítal výhody.

Cena knihy je o 50 % levnější

„Pro čtenáře je první plus cena, která se pohybuje přibližně na úrovni padesáti procent tištěného titulu. Druhým faktem je, že kupující konkrétně i za tuto cenu podporuje svého autora, a za třetí má u nás po zakoupení trvale archivovanou vlastní kopii.“

Za dobu, co spustili portál, neviděl Lipert jediný jejich titul na pirátských serverech. A to ke spolupracovníkům patří nakladatelství Torst, Academia, Fragment, Epocha a další. Současně přiznává zásluhu pirátských serverů na rozhýbání zájmu o nové médium.

Problém je však podle něj otázka formátů e-knihy. Oni se rozhodli jít cestou formátu pdf, preferují však i celosvětově nejrozšířenější formát ePUB. Nejvíce si cení, že dnes už většina nakladatelů uzavírá s autory smlouvu na tištěnou i elektronickou knihu současně, což je naprosté novum.

„Jestliže můžeme dnes mluvit maximálně o jedné tisícině procenta podílu na trhu, naším snem do čtyř let jsou procenta čtyři,“ odhaluje představy o rozvoji oboru.

Nakladatel: e-kniha je svoboda

„Vydávání v e-knihách mi poskytuje nesmírnou svobodu nabídnout čtenáři knihu v netištěné verzi, aby obecenstvu byla dostupná dříve, než se seženou prostředky na uhrazení tisku. Také svobodu v možnosti nabídnout tituly finančně nedostupné, svobodu obohatit knihu o další možnosti, hudbu, recenze či četbu autora,“ vypočítává výhody nástupu e-knih Daniel Podhradský z nakladatelství Dauphin, který patří k průkopníkům v oboru.

A dodává: „Láká mě touha obejít se v budoucnosti bez roztodivného kupčení s literaturou, zbavit se knihkupčíků, kteří knihu berou otráveně konečky prstů jen jako svůj rabat v korunkách, tváří se jako zachránci kultury a přitom o ní vůbec nic netuší. V konečném výsledku mě láká také touha vydávat knihy krásné a náročné, pro skutečná knihkupectví a skutečné čtenáře, kdy se zbavím nucenosti vydávat tituly omyvatelné s velkými písmenky patřičné tloušťky na laciném papíru, knihy blbé, které mi nesou obživu a budu moci zato vydávat knihy krásné, vzácné a elektronické.“

Pilotní provoz v knihovně

O dobrodružství s využitím nové technologie, kterou u nás v plné šíři podle něho stále nikdo nevládne, nemluvě. Je to obchod a dobrodružství zároveň. O tom, že zájem o e-knihy není spojen jen s prodejem, svědčí zkušenost Městské knihovny Praha.

„Pilotní provoz půjčování e-knih jsme zahájili v říjnu 2010 v pražské pobočce Smíchov. Momentálně je čtenářům k dispozici čtrnáct čteček, dvě k vyzkoušení v knihovně a dvanáct na půjčení domů. Půjčujeme je zdarma čtenářům, kteří jsou starší 18 let, jsou zapsáni déle než rok a nemají vůči knihovně závazky,“ řekla Právu tisková mluvčí Lenka Hanzlíková.

Termín půjčení jsou dva týdny a smysl podle ní není v tom, že si dnes čtenář půjčí čtečku a bude ji mít nepřetržitě v provozu, ale službu spíš chápou jako možnost vyzkoušet nový způsob čtení knih. Určitou zkušenost s nabídkou knih ve formátu pdf už učinili s úspěšnými projekty Mácha on-line, Karel Čapek on-line, Sherlock Holmes on-line a dalšími.

Rozcestník čtenáři najdou na www.e-knihovna.cz. Nebo lze eknihy filtrovat v nové podobě na on-line katalogu knihovny na adrese www.mlp-new.cz. Pražská knihovna není jediná. Čtečky jsou už k dispozici i klientům SVK v Hradci Králové nebo v Městské knihovně ve Vsetíně. I to je svědectví, že si nový fenomén nachází cestu ke čtenáři mnoha způsoby.