Nový ředitel chce, aby se ČF vrátila do první světové desítky nejlepších orchestrů a zároveň byla referenčním orchestrem pro českou hudbu. K tomu má přispět i dojednání smlouvy s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, jenž k ČF nastoupí příští rok na podzim.

Změny v managementu

Mění se i management, již začátkem ledna nastoupil do ČF na pozici manažera orchestru Marečkův brněnský kolega Robert Hanč. Filharmonie vypsala také výběrové řízení na ekonomického náměstka, které by se mělo uzavřít v polovině února. Náměstek tak nahradí funkci výkonného ředitele, kterou v minulosti zastával Martin Harold.

Nový šéf ČF bude muset po svém nástupu řešit chybějící peníze. Podle prvních odhadů činí deficit zhruba deset procent z dvousetmiliónového rozpočtu. Vyčerpaný je také rezervní fond, v němž v minulosti bývalo až 70 milionů korun. Na chyby v hospodaření předchozích vedení poukázal forenzní audit, který loni na podzim prověřoval poslední dva roky fungování filharmonie.

Manažerská pochybení, která se odrazila na hospodaření, ministerstvo kultury potvrdilo. Audit však dosud nebyl zveřejněn, podvodné jednání prý nezjistil.