Mayall je živoucím důkazem toho, že i v 78 letech se dá hrát blues plné energie, které baví a zajímá diváky. Kytarista, zpěvák a hráč na klávesy a foukací harmoniku se stal vzorem a spoluhráčem hudebníků jako Eric Clapton, Mick Taylor (Rolling Stones), Mick Fleetwood (Fleetwood Mac) a mnoha dalších.

John Mayall

John Mayall se narodil v roce 1933 v malé vesnici nedaleko britského Manchesteru. Pocházel z dělnické rodiny. Od svých třinácti let se jako samouk učil hrát na klavír, kytaru a harmoniku. Vystudoval výtvarné umění, strávil tři roky v britské armádě v Koreji a zpočátku se živit grafickým designem. K hudbě se aktivněji vrátil, když mu bylo třicet let. V Manchesteru hrál v kapelách The Powerhouse Four a The Blues Syndicate.

Za podpory Alexise Kronera z Blues Incorporated se John přestěhoval do Londýna, kde se díky mnoha klubovým koncertům zprofesionalizoval a začal vystupovat jako John Mayall's Bluesbreakers. Po několika letech a neustálé výměně hudebníků se setkal s Erikem Claptonem, který právě opustil Yardbirds, aby se věnoval blues. Výsledkem bylo album, které se umístilo vysoko na žebříčcích a které jim zajistilo pověst legend.

Poté, co Clapton a Jack Bruce opustili The Bluesbreakers, aby zformovali Cream, prošla Mayallovou kapelou celá řada skvělých hudebníků - Peter Green, John McVie a Mick Fleetwood (pozdější Fleetwood Mac), Andy Fraser (Free) či Mick Taylor (vstoupil do Rolling Stones).

 

John Mayall představoval pro mnoho muzikantů obrovskou školu.Eric Clapton

Sám John si získal pověst hledače nových talentů. Na to se odvolává Eric Clapton, když říká: „John Mayall představoval pro mnoho muzikantů obrovskou školu.“ Za svoji hudební dráhu John Mayall vydal desítky alb (přesně: 56), hrál s dalšími hudebními legendami jako John Lee Hooker, T-Bone Walker, Billy Preston, Billy Gibbons, Gary Moore, Heft Healy, Coco Montoya, Otis Rush nebo Sonny Boy Williamson.

Blues alive

Velkou výzvou se pro něj v roce 1979 stal požár, který zničil jeho dům se všemi vlastními i otcovými deníky, originály nahrávek, sbírkami knih a časopisů a mnoha uměleckými díly.

Výsledkem bylo v roce 1982 zformování původních The Bluesbreakers s Mickem Taylorem a Johnem McVie a několik společných turné a koncertní film nazvaný Blues Alive.

Vstupenky jsou k dostání za 755 korun v síti Ticketpro. Více informací na www.punxnotdead.cz.