Hlavní obsah

Rychlé šípy trochu jinak uvádějí brněnská divadla

Právo, Jiří P. Kříž

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ořechov/Brna

Není v Česku moc neprofesionálních scén, které bez přimhouření oka snesou profesionální měřítka. Ejhle, Ořechovské divadlo z dědiny poslední ofenzivy Němců. Následky předcházejícího dobytí místního lihovaru II. ukrajinským frontem byly děsivé: dva tisíce mrtvých rudoarmějců.

Foto: Jiří P. Kříž, Právo

Zprava Karel Hegner (artrózní Mirek Dušín), Zdeněk Pehal (Jindra Hojer), Jiřina Kotvrdová (Joukalová /96/ učitelka ve výslužbě), Jaroslav Lorenc (Rychlonožka), Květoslav Kozel (Červenáček), František Karlíček (Jarka Metelka)

Článek

Ořechovskému divadlu táhne už na 110. Jeho Strakonický dudák fascinoval před několika lety v Hronově i ruského mága z Uralu, Sergeje Fedotova. A inscenace Po všem hovno, po včelách med měla na Radokovu cenu, kdyby na ni kritici přijeli. Pronikavý kousek nejnovější: Rychlé šípy z Oltecu aneb Opereta třetího věku.

Šípy v hantecu Všechno na pravou míru uvedl autor, režisér, hudebník, scénograf, kostymér a principál Divadla Radost Vlastimil Peška. Jednoho dne potkal totiž na Oltecu Šnelfusku (Rychlonožku) a s potěšením zjistil, že chrabří a poctiví hoši ještě všichni žijí, i když Mirek Dušín se zrovná „válí v betli u Anči“ (v nemocnici u sv. Anny). A ke všemu ještě v grupáči s Artrózou.

Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš dávno zakalili

Rychlé šípy potvrzují, že žít zdravě se vyplatilo. Ještě mají síly na dobré skutky, zatímco Dlouhé Bidlo, Štětináč a Bohouš už dávno zakalili – dílem od kouření dílem od alkoholu. Bratrstvo kočičí pracky II ovšem tvoří jejich stejně nezdární potomci.

Bylo to šťastné vnuknutí přivést Rychlé šípy i jako důchodce na jeviště. Oni si totiž umí poradit i s vykuky současných politických bratrstev, s nimiž si neví rady ani náš nezkorumpovatelný právní stát, který Česko zesměšňuje po celém světě čecháčkovskou vyčůraností veksláckého typu, v praxi přenesenou i do státní politiky. A ještě zbylo místo pro studentku filologie Masarykovy univerzity Kláru, která ovšem, zavalena badatelskými úkoly v oboru hantecistiky, svěřila úkol překládat z hantecu do češtiny Heleně Peškové. Ta to za ni zvládla skvěle! Šípy, Mašková, Štaidl Rychlé šípy z Oltecu si Ořechovští nadělili k Vánocům.

Cestu na premiéru do Ořechova zhatil ale recenzentovi zmíněný lihovar. Musel proto čekat na úterní uvedení v brněnské Radosti. Aplaus v chladném Brně vřelý, skoro desetiminutový… Obdivuhodné! Ještě dneska se najde vesnice, která fandí svému divadlu a neblbne u televizí napříč digitálním spektrem. A radost umí přenést i do Brna, kde se před páteční premiérou Zaslíbených o lásce Hanky Maškové a Jiřího Štaidla v Mahence kupí pod nohama tvůrců klacky. Od lidí, kteří divadlo posuzují jen žlučí. Na Oltecu naštěstí nebyli.

Celkové hodnocení: 80 %

Ořechovské divadlo z Ořechova u Brna - Vlastimil Peška: Rychlé šípy z Oltecu aneb Opereta třetího věku

Režie, hudba, scéna a kostýmy Vlastimil Peška

Scénu a kostýmy vyrobili Jitka Pešková, Ladislav Kincl, Václav Kučera a CONY CZ

Světla a zvuk Jiří Trenz, Viktor Steingart, Josef Sec, nápověda Marta Kubíková

Světová premiéra 12. prosince 2010 v Ořechově u Brna, brněnská premiéra 25. ledna 2011 v Divadle Radost Brno

Reklama

Související témata:

Související články

Ostravské divadlo uvede hru Gottland

Postavy podnikatele Tomáše Bati, herečky Lídy Baarové, ale také Karla Gotta, Marty Kubišové či spisovatele Jana Procházky ožijí v novém představení Národního...

Výběr článků

Načítám