Výsledkem je ale nepodarek. Té slátanině nerozumí ani ti, kdo Hucka Finna četli, natož pak generace mladých nečtenářů, které, pravda, je záslužné přitáhnout aspoň do divadla. Hanzelová s Mikušem se do překladu Jany Martinové zamotali jako do víru na tisícím kilometru řeky staré matky, která se špatně o svoje trpící děti stará.

Otrok patří ke zdi?

Jako by autorům z mladické četby zůstal v hlavách jen zmatek. Z jejich „Deníku (Marka Tvíma) Huckleberry Finna“ se vytratila lehkost jedné z nejkrásnějších amerických knížek, které doma lidé schraňují v páskovaném mladofrontovním provedení KOD (Knih odvahy a dobrodružství).

Vor na řece není až tak nepřekonatelný scénický oříšek, naopak - jeho stísněný prostor je takřka ideální. Autoři se pokoušejí kouzlit a poetizovat, ale daří se jim to asi tak stejně, jako kdyby se poezii do silvestrovského pořadu pokoušela vpasovat Nova. Úplně je minul smysl, proč Twain Hucka Finna napsal: Je v něm přece zápas o svobodu a rozhodnutí nevracet se už do ožralé civilizace; ani k otci-alkoholikovi, ani ke konvencemi podvázané vychovatelce.

Jakkoli je závěr příběhu vlastně idealistický, základní linie o hledání vlastní identity otevřela cestu Twainovým následovníkům. Dramaturgyni ani režisérovi se o Americe poloviny 19. století moc přemýšlet nechtělo. A tak uprchlého otroka Jima, nevím, proč přejmenovaného na Zirka, místo k vysvobození nechají jednoduše – tajemně a nezřetelně – odprásknout kdesi za zdí.

Drozda a Maršálek

Dvě věci pochválím. Tištěný program s třináctiobrázkovým komiksem o životě Marka Twaina. A potom epizodu, ve které na scénu vstupují dva podvodníci – král a vévoda – Cyril Drozda a Miloš Maršálek. Tady se také scénář nejvíc blíží románu. Na celek je to málo. Ano, lidi do divadla přitáhne titul. Ale aby to nedopadlo jako na Mississippi. Tam po první blamáži „divadla“ přímo na řece poslali rozvzteklení diváci na produkci vévody a krále, další známe. Potřetí bylo v hledišti opravdu nabito. Přišli první i druzí. V kapsách si ale přinesli shnilá rajčata a pukavce.

Celkové hodnocení: 35 %