Traduje se u nás, hlavně poté, co se právníci Karla Gotta snažili žalovat autora za odcizení názvu muzea Zlatého slavíka a usilovali o zákaz uvedení knížky na trh, že Gottland je sžíravou, sarkastickou dehonestací nejenom národního umělce, ale češství vůbec.

Daniela Kupčíková (Lenka Procházková), Tomáš Jirman (Jan Procházka)

Daniela Kupčíková (Lenka Procházková), Tomáš Jirman (Jan Procházka)

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

Nejen s úsměvem idiota Ostravská inscenace v Divadle Jiřího Myrona ale potvrdila fakt, že Szczygieł Čechy spíš obdivuje, dokonce uvažuje o tom žít v Česku, kde se člověk už dávno nemusí bát prozradit - například že je ateista nebo homosexuál, což se v Polsku rovná sebevraždě.

Pivovar sám ale přiznal, že se při psaní náramně bavili, a přesto vyznívají na jevišti epizody spíš palčivě. Ano, Gottland akcentuje rozpory. Třeba Švejk je za umění prožít se válkou a monarchií v přizpůsobivosti považován za národní ikonu, zatímco táž filozofie u Vondráčkové nebo Gotta je částí intelektuálů považována za produkt kolaborantství s normalizací. Gottland je palčivou exkurzí do novodobých českých dějin.

Baarová, Jakeš, Gott i Kubišová

Na jevišti defiluje na první pohled nesourodá směs: Baťové, Lída Baarová, Otakar Vávra, Milouš Jakeš, Jan Procházka, Klausův mluvčí a samozřejmě Gott, Vondráčková, Kubišová, Korn... Velkolepé sousoší statečnosti, postojů, přizpůsobivosti, ohebnosti - až po to čecháčkovské Kdo neskáče, není Čech.

Pavel Liška (Joseph Goebbels), Anna Cónová (Magda Goebbelsová)

Pavel Liška (Joseph Goebbels), Anna Cónová (Magda Goebbelsová)

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

Diváci se baví, Mikulášek problémy odlehčuje. Přesto při některých kapitolách Gottlandu mrazí: Baťaland, Baarová, zničení Jana Procházky, Anticharta, deziluze a sebeupálení Zdeňka Adamce u Muzea, soudní spor Vondráčková-Kubišová... Formálně je Mikuláškův Gottland příbuzný s jeho znamenitou Korespondenci V W v brněnské Redutě - aspiruje na Inscenaci roku 2010. Je ale roztěkanější, emočně méně exponovaný. Na premiéře ještě chyběla sevřenost. A někteří herci dost plavali v textu.

Národní striptýz

Režisér ale nejenom pro sebe objevil sílu divadelní publicistiky a dokumentu. Tak to opravdu bylo! Aniž autoři inscenace polemizují se souputníky přímo, staví Gottland a jeho nemilosrdný národní striptýz do protikladu selankám ventilovaným v Pelíšcích nebo v Musíme si pomáhat, kde má člověk občas chuť rozkřičet se v hledišti jako ten divák z Těšan na Maryši: „Ale tak to přece nebelo!“

Daniela Kupčíková (Lenka Procházková), Tomáš Jirman (Jan Procházka), Anna Cónová (Mahulena Procházková)

Daniela Kupčíková (Lenka Procházková), Tomáš Jirman (Jan Procházka), Anna Cónová (Mahulena Procházková)

FOTO: Jiří P. Kříž, Právo

Vemte jed na to, že jak se v Gottlandu ventiluje, tak to opravdu bylo. V Praze chystají premiéru vlastní dramatizace Gottlandu Dodo Gombár a Petr Štindl ke svátku Josefa Švejka - 19. března.