Zachránil je tak před deportací do nacistických koncentračních táborů. Film, který vypráví jeho i jejich příběhy, natočil režisér Matěj Mináč.

Při této příležitosti předal první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka norskému velvyslanci v ČR Jensi Eikaasovi nominační dopis na udělení Nobelovy ceny míru. Předání byla přítomna i britská ambasadorka Sian MacLeodová a také několik „Wintonových dětí“, které žijí po celém světě včetně České republiky. Ze 661 zachráněných se jich dosud 261 podařilo nalézt.

„Je mi velkou ctí a zároveň i satisfakcí předat tento nominační dopis. Už loni jsem totiž podepsal nominační dopis ve prospěch sira Nicholase a obrovskou podporou mi přitom byly podpisy petice, kterou v Česku podepsalo více než 100 tisíc dětí,“ řekl Sobotka a dodal: „Činy lidí jako je on, jsou pro nás důkazem, že i jednotlivec může udělat hodně pro mír, svobodu a demokracii a že aktivní život s čistým štítem má svůj smysl.“

Prvními diváky byli mladí lidé z celé republiky včetně žáků ZŠ Nicholase Wintona v Kunžaku, kteří jako první přišli s tím, že by měl Winton dostat Nobelovu cenu míru.

Filmová sága

Snímek Nickyho rodina kombinuje dokumentární výpovědi s hranými pasážemi a v závěru zdůrazňuje, kolik dětí na světě stále ještě potřebuje naléhavě pomoc, a jak Wintonův čin přivedl mnoho lidí k rozhodnutí nejen dětem, ale i starým nebo nemocným pomáhat.

Hlavní představitelé dokumentárního snímku Nickyho rodina včetně pamětníků a režiséra Matěje Mináče (dole, třetí zprava)

Hlavní představitelé dokumentárního snímku Nickyho rodina včetně pamětníků a režiséra Matěje Mináče (dole, třetí zprava)

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„Film na mě velice silně zapůsobil, je cenný mimo jiné tím, že nekončí zdokumentováním minulosti, ale předává štafetu dál,“ řekl Právu po projekci Zdeněk Svěrák, který se s manželkou (oba jsou bývalí učitelé) projekce zúčastnil. Dodal také, jak je velice příjemně překvapily reakce mladých lidí při projekci i přivítání 101letého sira Wintona v sále.

Stojednaletý Nicolas Winton na premiéře filmu Nickyho rodina v Praze

Stojednaletý Nicolas Winton na premiéře filmu Nickyho rodina v Praze

FOTO: Reuters

Matěj Mináč s koproducentem a střihačem Patrikem Paššem vybírali ze 450 hodin natočeného materiálu, pracovali 4000 hodin ve střižně, natáčeli s tisícovkou dětí v osmnácti zemích světa.

„Říkám tomu filmu sága, protože zahrnuje vlastně dvaasedmdesát let života jedné rodiny. V roce 1938 příběh začal, pak se o něm 50 let nevědělo, až v roce 1988 našla Wintonova manželka doma na půdě dokumentaci a zveřejnila ho. Pak se postupně odhalovaly i příběhy dětí, které se podařilo najít a dnes to má sílu měnit svět,“ řekl Právu Mináč, který v roce 2001 natočil dokument Síla lidskosti – Nicholas Winton, za který získal cenu Emmy a který obletěl svět.

„Tehdy jsem si myslel, že to téma je uzavřené, ale reakce byla neuvěřitelná. V USA si o film řeklo několik organizací, zdarma jsme ho poskytli na vyžádání univerzitám, ve Velké Británii ho mají v každé základní škole, ozývaly se žádosti z Austrálie, Nového Zélandu. A pak začaly chodit dopisy – je jich na 3000 a lidé nám v nich sdělují, jak je Wintonův čin inspiroval k pomoci druhým. Proto jsme se rozhodli jít dál a natočit ještě Nickyho rodinu,“ dodal Mináč.