"České kultuře by prospělo, kdyby reklama v ČT na přechodnou dobu dvou let zůstala," uvedl Besser ve sněmovně na semináři o senátní novele, které má reklamu ve veřejnoprávní televizi zachovat. Cílem je zajistit i do budoucna příjmy fondu pro podporu kinematografie a zachránit nefunkční Státní fond kultury, kterému hrozí zrušení kvůli nedostatku příjmů.

Besser nicméně zopakoval svůj loňský záměr tento fond zrušit, neboť sněmovna už pět let nedokázala zvolit jeho radu, která by mohla peníze na kulturní projekty rozdělovat. Na bankovním účtu fondu přitom leží aktuálně podle ministra zhruba 40 miliónů korun. Besser by rád zákonodárce přesvědčil například o tom, aby peníze převedli na granty poskytované ministerstvem a nemovitosti na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Důvodem pro zrušení fondu je podle ministra i jeho špatné hospodaření. Besser uvedl, že podle nedávného nepravomocného rozsudku by měl fond uhradit více než 80 miliónů korun v souvislosti s pronájmem pražského Domu U Černé Matky boží. Podle ministra je na místě fond zrušit a pohnat k zodpovědnosti ty, kteří v uplynulých letech špatnou situaci zavinili.

Proti zrušení fondu kultury se postavili autoři novely, senátoři za ODS Tomáš Töpfer a Jiří Oberfalzer. Podle nich samotný fond nemůže za špatně uzavřené smlouvy a za "prošustrování" majetku. "Nic mne nepřesvědčilo o tom, že by fond neměl existovat," uvedl Oberfalzer.