Tipy Jiřího Hlaváče

Čtu: Knihu Šest z šedesátých Zdeňka A. Tichého a Vlastimila Ježka. Zavzpomínal jsem s nimi na dobu, kdy se nic nesmělo a přesto umělo. Na rozdíl ode dneška, kdy se vše může a skoro nic ale neumí. Znovu mě také očaroval Jan Skácel s Jedenáctým bílým koněm.

Poslouchám: Vynikající koncert Rozhlasových symfoniků k osmdesátinám Českého rozhlasu.

Viděl jsem: Vynikající kreaci Lyry Pragensis na Máchův Máj. Znovu jsem zašel na film Želary a přečetl i předlohu Květy Legátové Jozova Hanule. Je to silný a krásný příběh a pro mne - ať si říká, kdo chce co chce - i silný a krásný film. V Barceloně jsem zhlédnul skvělou výstavu Salvatora Dalího a navštívil vynikající fotbalový duel Real Madrid - FC Barcelona.

Internet: Používám velice často, navštěvuji hlavně webové stránky HAMU, Národního divadla a Národní galerie.

Petr Koura: Podplukovník Josef Balabán

Život a smrt velitele legendární odbojové skupiny Tři králové je podtitul knihy mladého historika Petra Koury, který ji připravoval šest let. Balabán - na rozdíl od Mašína a Morávka - je ze tří členů nejméně známý, přestože byl velitelem skupiny a organizátorem akcí. Byl chycen za pomoci konfidenta a posléze popraven jako první z nich již v srpnu 1941.

Koura přestavuje Balabána jako mimořádnou osobnost, která si zachovala i svérázný humor, zároveň přináší i mnoho nových zjištění včetně dosud neznámých fotografií. K výborně graficky připravené publikaci přiložil autor i edici zpráv Tří králů ministru obrany Ingrovi do Londýna.

Rybka Publisher, 309 stran