Debutové album Is This It znamenalo zjevení. Následovník Room On Fire nikam nepospíchá, naopak zvuk skupiny potvrzuje. Opět odhaluje jeho lehkost, zdánlivou trivialitu, tušenou neohrabanost, ale hlavně magičnost jako výsledek toho všeho.

Rytmy a melodie The Strokes zůstaly hypnotické a velmi vyrovnané. Na novince je sice singlová skladba 12:51, ovšem v celkovém pohledu na desku je zapadlá mezi ostatními, podobně vyhlížejícími a vyrovnanými.

The Strokes se učili v náladě šedesátých let, kdy byl rock´n´roll přirozeně syrový a pocitově špinavý. Vzali si rovněž inspiraci v prvotním punku a postupně se opřeli i o přímočarost nové vlny osmdesátých let.

Hrají umouněně jako správná garážová kapela. Díky tomu vytvářejí jasný pocit, a o to jde. Hudbu, kterou vytvořili, by v dnešní době naprogramoval průměrný zvukový inženýr na samohrajky a nikdo by nepoznal rozdíl mezi jeho produktem a The Strokes. Z té skutečné muziky ale vyvěrá opravdovost. Zčásti je jako by odlidštěná, větší díl však patří promyšleným nápadům, které členové skupiny měli, než poprvé sáhli na nástroje. Díky tomu jde o jeden z nejpozoruhodnějších rockových počinů letošního roku.

The Strokes: Room On Fire
BMG, 33:05