"Jmenování ještě neproběhlo, ale je (ministr) rozhodnut respektovat doporučení komise," uvedl Brunclík. Do vývěrového řízení se přihlásili čtyři uchazeči. Byli mezi nimi bývalá vedoucí oddělení knihoven ministerstva kultury Blanka Koubová, někdejší tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů a současný šéfredaktor časopisu Grand Biblio Jaroslav Císař a architektka Eva Heyworth. Současný ředitel Pavel Hazuka se nepřihlásil.

Výběrovou komisi zajímalo stanovisko kandidátů na rekonstrukci barokního objektu Klementina a na výstavbu depozitářů v Hostivaři. Zájemci o vedení knihovny měli také předložit návrh koncepce rozvoje knihovny a jejího financování do roku 2016.

Ve výběrové komisi zasedlo devět lidí - náměstci Radek Zdráhal a Michaela Vojtová, poradkyně ministra Hana Červenková, Zdeněk Jirek z odboru vnitřní správy a investic, Marek Kupsa z odboru pro strategii a dotační politiku, ředitel Knihovny Akademie věd Martin Lhoták, ředitel Parlamentní knihovny Karel Sosna, ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda a předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR Vít Richter.

Komise si na základě pohovorů vybrala do druhého kola dva uchazeče - Císaře a Böhma. Císař se jim líbil jako odborník, ale nepřesvědčil manažerskými schopnostmi. "Svou roli pravděpodobně sehrál i fakt, že Národní knihovna čerpá v současné době stovky miliónů investic na rekonstrukci Klementina a další rozsáhlé investice ji ještě čekají. Manažerská zkušenost je v takovém případě pochopitelně obrovskou předností," uvedlo ministerstvo kultury na svém webu. Závěrečné hlasování komise bylo nakonec jednoznačné, devět lidí z devíti hlasovalo pro manažera Böhma.

Problematická rekonstrukce budovy

Böhm (1961) je absolventem pražské VŠE, studoval také v Londýně. V 90. letech pracoval v několika společnostech jako konzultant a posléze jako finanční ředitel společnosti Creditanstalt Securities. Na přelomu tisíciletí se stal finančním ředitelem společnosti Ringier ČR, kde působil jako člen představenstva. Od roku 2001 pak společnost pět let vedl. V posledních letech se věnuje ekonomickému poradenství, krizovému managementu, mediálnímu poradenství v oblasti tiskových médií a knižní produkce.

Národní knihovna prochází nákladnou opravou svého sídla. Spolu s výstavbou hostivařských depozitářů by měly práce vyjít na tři miliardy korun. Vedení knihovny nicméně podle některých médií dosud neprokázalo, že by mělo na rekonstrukci zpracovaný komplexní rozpočet.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že výměna vedení knihovny pravděpodobně nebude mít velký vliv na pokračování rekonstrukce. "S nástupem nového vedení NK je samozřejmě možné teoreticky uvažovat i o nějakém přechodném radikálnějším opatření, ale to je opravdu teoretická spekulace," řekl dříve Brunclík.

Oprava Klementina a související dostavba depozitáře v Hostivaři je terčem kritiky z více stran již delší dobu. Dodavatelem stavby jsou firmy Metrostav a Arstav. Architekti si stěžují na to, že na rekonstrukci nebyla vypsána řádná architektonická soutěž. Některým lidem zase vadí, že rekonstrukce zřejmě definitivně pohřbila naděje na výstavbu nové budovy podle návrhu architekta Jana Kaplického.

Kvůli kauze kolem projektu Kaplického odvolal ministr kultury Václav Jehlička (tehdy KDU-ČSL) z funkce v září 2008 tehdejšího ředitele NK Vlastimila Ježka. Bez výběrového řízení ho nahradil šéf Památníku národního písemnictví Pavel Hazuka.