V 70. letech se angažoval v problematice lidských práv v zemích východního bloku. Hra Na flámu je adaptací klasické frašky Johanna Nepomuka Nestroye, která se u nás hrála již například v úpravě Voskovce a Wericha jako ...si pořádně zařádit, anebo jako Dohazovačka Thortona Wildera, kterou proslavila muzikálová verze Hello, Dolly!

Hokynář Zangler odjíždí do Vídně, aby se oženil, jeho dva zaměstnanci si tam chtějí konečně jednou užít života a jeho neteř tam prchá za svou láskou. Nemůže to dopadnout jinak, než že se všichni setkají na stejném místě.

Situační eskapády bláznivého výletu do Vídně obohatil Stoppard dalšími dimenzemi, zejména pak originálním slovním humorem. „Zápletka je sice na první pohled jednoduchá, ale zároveň v sobě obsahuje i mnoho dalších významů, je v ní kromě jiného třeba i poselství dvou ,malých lidí‘, kteří chtějí aspoň jednou v životě zažít den plný svobody a dobrodružství,“ říká režisér Zdeněk Černín.

Ve vinohradské inscenaci účinkují Pavel Rímský, Jiří Dvořák, Pavel Batěk, Jan Holík, Lucie Štěpánková, Jiřina Jirásková, Simona Postlerová, Oldřich Vlach a další.