Výstava nese podnázev "Za hranicí krajnosti" a většina děl, které jsou na výstavě k vidění, opravdu za hranicemi je, často je i za hranicemi dobrého vkusu. Výstava má být zrcadlem umělecké produkce dnešní doby.

Rentgenové snímky, dílo od Damiena Hirsta z roku 2008.

Rentgenové snímky, dílo od Damiena Hirsta z roku 2008

FOTO: Galerie Rudolfinum, Jeff Koons

Celý projekt zahrnuje řadu děl převážně zahraničních umělců.

Personifikovaná smrt je vděčným tématem

Velká spousta umělců na výstavě reflektuje zkázu těla a na jejich dílech je tak často tématem lebka nebo personifikovaná smrt. Škoda, že na výstavě chybí třeba Josef Hnízdil, který se tímto tématem dlouhodobě zabývá.

Dílo s názvem: Odkud jsme? Kdo jsme? Kam směřujeme? z roku 2004 (autor: Yasumasa Morimura).

Dílo s názvem: Odkud jsme? Kdo jsme? Kam směřujeme? z roku 2004 (autor: Yasumasa Morimura)

FOTO: Galerie Rudolfinum

Doba už je taková, že řada lidí chce být šokována. Na výstavě Decadence NOW! si takoví diváci mohou užít emoční excitace dostatek. [celá zpráva]

Galerie Rudolfinum proto citlivým osobám doporučuje návštěvu zvážit a dětem do 15-ti let není na výstavu povolen vstup bez doprovodu.

Černobílá fotografie z roku 1998 od Roberta Mapplethorpa, autoportrét.

Černobílá fotografie z roku 1998 od Roberta Mapplethorpa, autoportrét

FOTO: Galerie Rudolfinum, Robert Mapplethorpe Founfation

Je třeba dodat, že jsou k vidění díla i od tvůrců, kterým nejde o to prvoplánově šokovat. Ve své tvorbě ale mají i taková díla, která jsou za hranicí krajnosti a na výstavu tak byla kurátorem Ottou M. Urbanem vybrána zcela po právu.

Socha z bílého mramoru od Jana Van Oosta z roku 2010.

Socha z bílého mramoru od Jana Van Oosta z roku 2010.

FOTO: Galerie Rudolfinum

Mezi vystavujícími autory je i řada fotografů, kteří se již zapsali do mezinárodních dějin fotografie. V rámci doprovodného programu rozhodně stojí za pozornost fotografie Ivana Pinkavy.

Akryl na plátně od Keitha Haringa z roku 1989.

Akryl na plátně od Keitha Haringa z roku 1989.

FOTO: Galerie Rudolfinum

Na výstavu mohou zavítat milovníci slavných jmen - k vidění jsou totiž díla od vyhlášených umělců - Jeffa Koonse, Erwina Olafa, Damiena Hirsta, Cindy Shermanové, Roberta Mapplethorpa, či Gottfrieda Helnweina.

Fetiš kostýmy mají lákat umělecky naladěné publikum

K vidění se nabízí například latexové kostýmy londýnské designové společnosti Pretty Pervy, která navrhuje a vyrábí speciální latexové kostýmy. Kostýmy jsou ručně šité oděvy a vznikají pro soukromou klientelu k sexuálním a fetiš účelům, ale také pro divadelní a filmová představení.

Ukázka latexových obleků od společnosti Pretty Pervy z rozšířené páté části výstavy DecadenceNOW! nazvané POP z Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Ukázka latexových obleků od společnosti Pretty Pervy z rozšířené páté části výstavy Decadence NOW! nazvané POP z Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

FOTO: výřez - UPM, Humboldt, Christian Trampenau, Wasp

Klienti se mohou sami podílet na navrhování finální podoby kostýmů. Otázkou je, co je na těchto - často amatéry designovaných kostýmech, uměleckého. Ale o této otázce dnes umění je.

Video

Dekadence ovládla Prahu

U příležitosti výstavy je uspořádána celá řada doprovodných programů. O nich čtěte více zde.

Video

Virtuální prohlídka exponátů výstavy Decadence Now