Šéf veřejnoprávního média tím reagoval na otevřený dopis osobností české kultury, které minulý týden vyzvaly vládu a šéfy politických stran, aby si „posvítili" na situaci v televizi, která se podle nich vymkla kontrole.

Janeček kritiku umělců odmítl, podle něj se někteří signatáři dopisu podílejí na tvorbě programu, který zároveň kritizují.

"Ať to klidně dělá, ovšem podle mě to není úplně možné. Máme totiž smlouvu s Českou televizí, podle níž se nesmíme o honorářích zmiňovat a ona také ne. V případě dokumentaristů jsou ovšem tak srandovní, že nemá cenu o tom vůbec mluvit," komentoval Janečkovy záměry Rychlík. Považuje je za potvrzení toho, že Janeček v čele ČT nemá co dělat; podobně se podle Rychlíka choval třeba někdejší komunistický generální tajemník Milouš Jakeš.

"Problém toho, proč se třeba v televizi krade a proč je tam klientelismus, je v nastavení různých smluv pro různé firmy. Není ani vteřinu v honorářích. Navíc právě dokumenty v ČT udržují a kryjí tu veřejnoprávnost," dodal Rychlík.

Janeček bere s prémiemi 230 000 měsíčně

Podle Janečka někteří z podepsaných kritickou petici, která hovoří o "morální a profesionální krizi" v České televizi, ani nečetli. "Mám od některých lidí důkaz, že to nečetli a podepsali se prostě proto, že četli poslední stránku, nebo že věří tomu člověku nebo těm lidem, kteří to připravili," dodal Janeček.

Proto hodlá signatářům dopisu poslat dopis, v němž navrhne, aby byly v rámci větší transparentnosti, kterou požadují, zveřejněny na webu i jejich honoráře. Veřejnosti by podle něj měly být dostupné i výrobní náklady některých pořadů ČT. "Požádám výkonné umělce, aby do smluv, které s námi budou (uzavírat), aby tam byla klauzule o tom, že můžeme zveřejnit jejich honoráře. Stejně jako je známý veřejně můj plat, proč by koncesionář neměl vědět, kolik si vydělá ten který scénárista, režisér, herec. Předpokládám, že tohle také ti umělci chtěli," řekl.

Základní plat generálního ředitele je 165 000 Kč, se všemi bonusy - ročním, pololetními a čtvrtletními může dosáhnout celkem na 230 000 měsíčně. Rada České televize ovšem v listopadu neschválila splnění finančních a kvalitativních ukazatelích veřejnoprávní televize za třetí čtvrtletí, na které je vázána výplata pohyblivé složky mzdy Janečka, takže generální ředitel přišel o odměnu ve výši 43 000 korun. Za celý loňský rok získal Janeček v rámci pohyblivé složky mzdy 704 780 Kč.

Signatáři dopisu upozorňujícího na údajně krizový stav v ČT také chtějí, aby se pomocí změny zákona o České televizi zamezilo tomu, že se do volby Rady České televize dostávali lidé, kteří jsou údajně napojení na politiky. Současnou Radu ČT totiž volí a odvolává Poslanecká sněmovna, což autoři petice označují za špatné řešení. Podezření na propojení s politiky rada odmítla.