Josef Formánek: Prsatý muž a zloděj příběhů

Nový český román o tom, co člověk najde na dně sebe samého, když si myslí, že už opravdu nemůže dál. Zázrak, který nám pomůže se zase vzpřímit, prý přitom můžeme potkat kdekoli. Hrdinovi příběhu se to stane v přítmí pralesa v jihovýchodní Asii, kde se tento novinář a cestovatel díky šamanům domorodého kmene setká s vtělením Ďábla. A když se opět dostane do Evropy, zjistí, že se nevrátil sám. Knížka není jednoduchým záznamem zážitků vybrané osoby, ale mnohovrstevnatou výpovědí o našem světě. Cestování v čase a prostoru pak dokazuje, že náš dnešní osud není lehčí, než jaký zažívali předci Formánkova hrdiny.

Ivo Železný, 369 stran, 149 Kč

Paul Scott: Robbie Williams - Andělé a démoni

V předvečer listopadového pražského koncertu britského zpěváka Robbieho Williamse vyšla jeho velmi podrobná biografie. Mapuje cestu od postu přehlíženého zpěváka chlapecké skupiny Take That k megahvězdným výšinám, ovšem velmi pozorně nahlíží i do Williamsova soukromí. Elegantně zachycuje jeho osobní bolesti, rozkrývá otazníky kolem závislosti na alkoholu a drogách a zvěstuje, že jeho posláním je být slavný, možná za každou cenu. Paul Scott napsal příběh s erudicí znalce zpěvákova života. Nehledá nadbytečné senzace, zároveň se ale nevyhýbá zpěvákovým problémům.

Jota, přeložili Zdeněk Hnilička a Radek Přerovský, 272 stran, 248 Kč

Luba Skořepová: O zvířatech a lidech a malých zázracích

Osmá kniha Luby Skořepové, která vyšla k jejím osmdesátinám, obsahuje drobné úvahy o přírodě, jež léčí tělo i duši, o zvířatech, s nimiž se herečka potkala na své životní dráze, i o lidech, kteří je měli a mají stejně rádi jako ona. Příběhy o jezevčících Dáše a Danečkovi, papoušku Karlíkovi, kosácích, ježcích či andulkách pohladí po duši, i když to není vyprávění jen veselé. Svazek doplňuje scénář jubilejního večera v Černé labuti, kde herečka vzpomíná na své dětství i postavy, které hrála, a rozhovor s redaktorkou Evou Šťastnou. Knížka vyvolává vzpomínky a vůně milých časů.

Nakladatelství Andrej Šťastný, 149 stran, 189 Kč

Tom Robbins: I na kovbojky občas padne smutek

Hlavní postavy nového, revidovaného vydání kultovního románu Toma Robbinse mají jedno společné - zbytek světa je vnímá jako ujeté, vyšinuté a handicapované jedince. Jako by se do normální společnosti nehodili, a snad i proto je osud u jednoho jezera v severní Dakotě svede dohromady. Kniha, věnovaná "všem kovbojkám na světě" vypráví o krásné dívce Sissy předurčené osudem ke stopování. Hodně se tu hovoří o palcích, také o tělesné teplotě čmeláků a kolibříků, ale zejména o lásce. Robbins ve své knížce stvořil svět natolik vrstevnatý a pozoruhodný, že neodolal a sám do něj jako postava vstoupil.

Argo, přeložil Jiří Popel, 387 stran, 298 Kč

Zdeněk Šmíd: Za písní Severu

Autor úsměvné knížky Proč bychom se netopili se tentokrát nevydal na vodu, ale navštívil Švédsko. Zjistil, že je to pátá největší země v Evropě. Po jejím nesmírném těle stéká deset líných řek od lesnatých hor až k moři. Ale není prý radno se do těch lesů vydávat bez kompasu, protože se pomoci těžko dovoláte. S neodolatelným, osobitým humorem pak Šmíd sleduje potomky Vikingů, prochází i Stockholmem. Aby toho nebylo na jedny Vánoce dost, rodák z Kdyně, který kus života strávil v Karlových Varech, nabízí i žoviálního průvodce pitím i žitím tohoto lázeňského města.

Olympia, 232 stran, 133 Kč

Robert Fulghum: Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce

Drobné příběhy ze školky jsou staré už více než patnáct let a Roberta Fulghuma (1937) napadlo přečíst si to, co ve své vtipné prvotině napsal, novýma očima. Chtěl prý zjistit, jestli stále věří tomu, co psal, a jestli na něco nezměnil názor. Fulghum přiznává, že udělal na nové Školce víc práce, než čekal. Něco vynechal a dvacet pět příběhů naopak přidal. "Můj oblíbený konec knihy je žádný konec," píše v závěru.

Argo, přeložili Jiří Hrubý a Lenka Fárová, 231 stran, 198 Kč

Tichý,Ježek, Tono Stano: Šest z šedesátých

Vydání knihy navazuje na stejnojmenný festival, uspořádaný na jaře jako hold malým divadlům vzniklým na přelomu 50. a 60. let. Je zde Činoherní klub, Divadlo Járy Cimrmana, Studio Ypsilon, Radošinské naivné divadlo, Semafor a Štúdio L + S. Autoři přinášejí rozhovory s legendárními osobnostmi těchto scén: M. Lasicou, J. Schmidem, Z. Svěrákem, L. Smoljakem, I. Vyskočilem a dalšími. Úvodní esej napsal Josef Škvorecký, doslov Pavel Dostál. Obraz doby doplňují ukázky z tvorby divadel, kritiky, úřední zákazy i fotografie Tona Stana.

Radioservis, a. s., 307 stran, 229 Kč

Impresionismus

Impresionismus představuje největší zlom v dějinách malířství 19. století. Zatím o něm měli čeští čtenáři k dispozici jen povrchnější přehledy. Až nyní vychází fundovaná kniha německých odborníků. Téměř celá polovina publikace je věnována vlivu francouzského impresionismu na umění v USA a Evropě, včetně Česka. Pokud by se našel nakladatel, který by vydal ještě obsáhlé Dějiny impresionismu a Dějiny postimpresionismu od J. Rewalda, měl by český zájemce zcela kompletní informaci o vzrušující malířské revoluci, která započala výstavou v roce 1874.

Nakladatelství Slovart a Taschen, přeložila Blanka Pscheidtová, uspořádal Ingo F. Walther, 712 stran, 999 Kč

Pavel Toufar: Člověk na Měsíci, podvod století?

Nikdy jsme nebyli na Měsíci, tak nazval v roce 1995 jistý Bill Kaysing, muž pracující v letech 1953 až 1963 v USA pro firmu dodávající raketové motory pro lunární program, knihu zpochybňující pobyty amerických kosmonautů na Měsíci. Populární český znalec kosmického výzkumu připomíná známá i méně známá fakta projektu Apollo, která doplňuje rekonstrukcí úsilí odborníků bývalého Sovětského svazu, kteří se nechtěli vzdát plánu předběhnout Američany nejen v cestě do kosmu, ale i na nejbližší planetu Země.

MOBA Brno, 222 stran, 215 Kč

Hermann Weber: Dějiny NDR

"Základním defektem východoněmeckého režimu byla po celou dobu jeho trvání absence jakékoli demokratické legitimity. Většina obyvatel s ním nesouhlasila," píše historik Hermann Weber v úvodu knížky. NDR vznikla 7. října 1949. Komunistický stát proslavený trabanty, berlínskou zdí a skrznaskrz prošpikovaný Stasi, se udržel na nohou jednačtyřicet let - rozpadl se 3. října 1990. Weber pochází z bývalého Západu - Dějiny NDR napsal už v roce 1984. Po převratu knihu rozšířil.

Nakladatelství Lidové noviny, přeložil Miloslav Korbelík, 439 stran, 355 Kč