Fantasy snímek určený především dětem a natočený poprvé ve 3D formátu dorazí do českých kin 9. prosince. Filmoví kritici oceňují především jeho speciální efekty.

Do Narnie se Edmund a Lucinka Pevensieovi přenesou spolu s protivným bratrancem Eustacem pomocí obrazu, který nevysvětlitelně ožije a zaplaví jejich pokoj proudy mořské vody. Po vynoření na hladinu zjistí, že se k nim blíží loď Jitřní poutník. Její posádka trojici zachrání a děti zjistí, že v čele námořníků je jejich přítel král Kaspian. Opět se shledají i s postavami známými z minulých dílů, včetně bojovného myšáka Reepicheepa. Připojí se k nim na misi za sedmi ztracenými lordy z Telmaru, kteří byli nejlepšími druhy Kaspianova zavražděného otce.

Recenze zatím mizerné

Cesta připomínající bloudění starořeckého hrdiny Odyssea na cestě z dobyté Tróji zavede posádku Jitřního poutníka na pět tajemných ostrovů, kde na ně číhají různá nebezpečí, z nich největší představuje obrovský mořský had. Jejich hlavním úkolem ale je vypořádat se se zelenou mlhou, která unáší lidi a ovládá jejich mysl. Porazit jí lze jen v případě, že se Kaspianovi a dětem podaří získat zpět všech sedm mečů, které lordům z Telmaru dal lev Aslan, aby ochraňovali Narnii.

Recenzenti v anglicky psaných médiích film příliš nechválí, přesto prý jde o zlepšení oproti předchozím dílům. Zaujme především speciálními efekty, které však podle kritiků nepůsobí příliš realisticky, takže Jitřní poutník spíše připomíná dětskou lodičku plovoucí ve vaně a příhody jeho posádky zaujmou zřejmě jen nejmenší diváky. Herecký projev hlavních hrdinů je prý navíc mdlý a apatický a v originálním znění se mluví příliš "snobským" jazykem. V celkovém hodnocení specializovaného serveru rottentomatoes.com proto Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka získaly pouze 57 procent.

Film režíroval Michael Apted, který je podepsaný pod bondovkou Jeden svět nestačí nebo filmem Gorily v mlze. V hlavních rolích se opět objeví Georgie Henley jako Lucinka Pevensieová a Skandar Keynes jako její bratr Edmund. Roli Bílé Čarodejnice si zopakovala Tilda Swintonová a Ben Barnes se vrací jako Kaspian. Snímek nevznikal jako v případě předchozích dvou dílů v České republice, ale tentokráte v Austrálii a na Novém Zélandu.

Letopisy Narnie se řadí ke klasice dětské literatury a jsou nejznámějším dílem C. S. Lewise. Přeloženy byly do více než 47 jazyků a po celém světě se prodalo přes 100 miliónů výtisků. Filmové adaptace prvních dvou dílů - Lev, čarodějnice a skříň a Princ Kaspian byly uvedeny v letech 2005 a 2008, přičemž celosvětové tržby za oba díly přesáhly 1,1 miliardy dolarů (asi 20,6 miliardy korun).