"Budou zde slavnostně odhaleny nejlepší exponáty, které se sešly na webových stránkách Sbírky odkazů Járy Cimrmana – projektu v rámci Oslav Prahy, který si dal za cíl vzdát originální hold zneuznanému českému velikánovi a jeho hlavním tvůrcům, Ladislavu Smoljakovi a Zdeňku Svěrákovi. Vernisáž začíná v 17 hodin," upřesnila Johanka Loučímová.

Bota se zrny: přimět slepici Zoru k uvolnění tkanic při zouvání se nepodařilo.

Bota se zrny: přimět slepici Zoru k uvolnění tkanic při zouvání se nepodařilo.

FOTO: sbirkajara.cz

Široké veřejnosti bude výstava otevřena od 30. října 2010 až do konce letošního roku.

Kapesní hodinky s kompasem

Kapesní hodinky s kompasem

FOTO: sbirakjara.cz

Na místě mohou návštěvníci obdivovat takové skvosty jako smeták na vymetání rohů, který ušetří mnoho zbytečných pohybů či inovativní „koštěp“ umožňující trefovat se do dřevěných terčů a zároveň průběžně uklízet vzniklé piliny. Příznivce moderních myšlenek jistě zaujme futuristický nočník, přímo přecpaný špičkovou technologií,
a znalci elegance ocení distingovanou kombinaci konve a stylové aktovky.

Míchačka karet

Míchačka karet

FOTO: sbirkajara.cz

Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš veřejnost na vernisáž cimrmanovských předmětů pozval slovy: „Všichni moc dobře víme, že se Jára Cimrman osobně znal s mnoha významnými génii a vlastenci, kteří stáli při založení našeho muzea, a pomáhal jim vytvořit jejich díla. Dokonce se traduje, že v Panteonu máme jeho nohu vymalovanou na jedné z lunet. Já osobně mám rád Cimrmanovu nezaměnitelnou osobnost, tvůrčího ducha a jednoduchý, leč trefný smysl pro humor. Myslím si, že nadsázka a trochu Cimrmanovského humoru patří i do Národního muzea."