Ukazuje kalendář Velikonoce? Fajn, lidových zvyků jsme natočili kilometry, ale nenašly by se tu ještě Pašije?

Blíží se Vánoce? Pohádky nestačí! Chce to něco navíc... A ejhle, v programu letos máme Apokalypsu.

Poslední z devatenácti biblických příběhů, na které ČT uzavřela v roce 1995 koprodukční smlouvu s mezinárodní společností Lube, obsahuje Zjevení sv. Jana včetně příchodu čtyř jezdců, kteří rozsévají po zemi smrt a zvěstují konec světa. Jen dobří křesťané budou smět vstoupit do Království nebeského...

Co na tom, že advent je období, kdy křesťané neočekávají konec světa, ale připomínají si narození Spasitele, a Vánoce jsou pro ně oslavou naděje a lásky. Dokonce i té většině ateistů nosí dárky právě narozený Ježíšek a pod nazdobené stromky se pořád ještě staví jesličky.

Můžeme být vděční, že nám na Štědrý večer nabídla ČT alespoň novozákonní příběh, a ne nějaký holywoodský horor.

Na nějaké rafinovanosti zřejmě nemá čas. Nový zákon nebo Starý zákon, to je přece jedno, pro Českou televizi je nejdůležitější zákon o koncesionářských poplatcích. V rozpočtu má třísetmiliónovou díru, na příští rok pozastavila výrobu desítek pořadů, a tak se na obou kanálech objeví v mimořádném počtu reprízy. Jestli v únoru nezvýší poslanci poplatky nebo jí nepovolí více reklam, na druhé pololetí ji zbyde jen třetina sumy, kterou má k dispozici do konce června.

V archivu pak nastane takový frmol a zmatek, že by další Vánoce mohla vyběhnout na diváky i s pomlázkou.

Anebo se za tou štědrovečerní Apokalypsou skrývá nějaký umný jinotaj? Další temné proroctví z Kavčích hor?