Johnny Depp je americký turista, který si jede do Evropy léčit nervy z nepovedeného vztahu. Ve vlaku si k němu přisedne neznámá žena jménem Elisa (Angelina Jolie). Turista nic netuší a nezávazně flirtuje, zatímco se kvůli Elise zamotává do velkých problémů. Mafie i policie ho začne považovat za někoho jiného a následuje smršť honiček a přestřelek na efektním pozadí Paříže a Benátek.

The Tourist má být akční drama s prvky komedie. Jeho režisérem je Němec Florian Henckel von Donnersmarck, který se proslavil celkem nedávno dramatem o komunismu a tajné policii Životy těch druhých.

Film prošel v průběhu příprav a natáčení mnoha zvraty. Původně ho měl točit Lasse Hallström a hlavní roli měl mít Tom Cruise. Toho nahradil Sam Worthington, ale sám byl pak nahrazen Deppem. S Angelinou Jolie přišel nový režisér Florian Henckel von Donnersmarck, ale i v jeho případě to na čas vypadalo, že film nedotočí kvůli sporům tvůrčího rázu. Nakonec se vrátil a jeho thriller v českých kinech poběží od ledna 2011.