"Dostal jsem nepřesnou informaci, ta malba je stále nezvěstná," citoval Husního zpravodajský server BBC.

Obraz s odhadovanou hodnotou 50 miliónů dolarů, jedno z nejslavnějších děl van Gogha Vlčí máky, bylo podle Husního dřívějšího prohlášení vyříznuto a vyňato z rámu v sobotu po otevření Muzea Mahmúda Chalíla, které nabízí jednu z nejvýznamnějších sbírek evropského umění 19. a 20. století na Blízkém východě.

Podle ředitele muzea Ríma Bahira je obraz znám i pod názvem Váza s květinami.

Italové se chovali podezřele

Ministerstvo kultury po zjištění krádeže přijalo preventivní opatření na letištích a v přístavech, aby se zabránilo vyvezení obrazu do ciziny. Husní následně médiím sdělil, že egyptská policie "zadržela na letišti v Káhiře dvě osoby italské národnosti, muže a ženu, s ukradeným obrazem". To se však ukázalo jako omyl.

Podle tiskové agentury Mena dva mladí Italové vzbudili na letišti podezření, když odešli na toaletu a vzápětí z budovy rychle zmizeli. Italská agentura Ansa napsala, že podezřelý pár byl součástí skupiny turistů, která v sobotu muzeum navštívila. Husní upřesnil, že během soboty zavítalo do zmíněného muzea pouze deset lidí.

Obraz už byl ukraden dříve

Podle webu egyptské vlády bylo už toto plátno o rozměrech 30 krát 30 centimetrů, které Van Gogh údajně namaloval v roce 1887, tedy tři roky před svou smrtí, ukradeno podruhé. Poprvé se tak stalo v roce 1977, o dva roky později bylo údajně nalezeno v neupřesněné lokalitě v Kuvajtu.

V roce 1979 byl ale v Londýně prodán duplikát ukradeného Van Goghova díla za 43 miliónů dolarů, což pak vyvolalo v Egyptě debatu, zda vrácené plátno nebylo ve skutečnosti padělkem.

208 výjimečných pláten

Muzeum nese jméno prominentního egyptského politika, který si budovu na břehu Nilu pronajal v roce 1915 se svou francouzskou manželkou. Oba byli vášniví sběratelé.

Muzeum bylo otevřeno v roce 1962, 12 let po Chalílově smrti. Pyšní se sbírkou 208 pláten, mezi nimiž jsou díla Clauda Moneta, Henriho Toulouse-Lautreka, Paula Gaugina i Augusta Renoira.