Nevtíravost jako cíl

Britney Spears se nedávno "prolíbala" až k Madonně a jejímu neutuchajícímu přátelství. Na desce to vyústilo v úvodní duet Me Against The Music, který průrvu do světa na první poslech neudělá. Není ale vtíravý, což se později ukázalo být záměrem celého alba. Zpěvačka si vzala k ruce bystré hudební inženýry se schopností podsouvat nepříjemným moderním chemickým studiovým zvukům živelný tep i lidi s darem pohybovat se v taneční branži jako rybky ve vodě. Výsledkem je její dosud nejlepší deska.

Nečekejme ale příchod hvězdy první velikosti: dopad písniček se neměří počtem skandálů. Britney Spears se ale každopádně zlepšila jako zpěvačka. Její hlas se zdá být mnohem ohebnější. Pouští se do zapeklitých melodických postupů, nechce být v písních za každou cenu středem pozornosti a pro větší sílu si zaběhla k pomocným vokalistkám. Sluší jí písničková přirozenost šlehnutá tanečním oparem. Jakmile se totiž škrábe k hip-hopové komunitě, dostane políček přes naleštěnou papulu, neboť k ní nepatří. Vyplatilo se jí držet svého kopýtka. Zůstaňme nadále v klidu u země. Zázrak se nekoná: jen jedna dychtivá holčina učinila v hudební škole krůček do dalšího ročníku a odpoutala se od propadliště zapomenutých.

Odcizený pop dance

Zkušená australská sedmikráska Kylie Minogue vydává novinku Body Language a už to tolik neprožívá. Děje se patnáct let po emisi jejího debutu.

V minulosti propadala taneční scéně a neobešla ji ani tentokrát. Byla při tom trochu neopatrná: až moc je cítit, že se ona i její tvůrčí tým zvysoka vyflákly na zvukovou stránku desky.

Je totiž příliš jednoduchá. Při zpěvaččiných ambicích bylo lze očekávat, že bude mít tendenci popově taneční scénu posunout. Ona se ale dostala pouze ke karikatuře, deska přešlapuje na místě a v mnoha úsecích smrtelně unavuje.

Ano, její začátek vydechne čerstvostí. Úspěšný singl Slow příjemně tepe, je rytmicky načechraný a střední hlasová poloha v něm vokalistce svědčí. Další tři skladby jsou taktéž pečlivě ošetřené, nabízejí nápadité spektrum zvuků, jež dává zapomenout na to, že je kompletní nahrávka až hanebně syntetická. Pak ale došlo střelivo.

Kylie se v dalších okamžicích uzavřela sama do sebe, odcizila se a nad svůj solidně vybavený hlas pustila hudební výkřiky do tmy. Odtud padl stín na celou kolekci, protože u ní více než kdekoli jinde platí, že konec špatný, všechno špatné.

Popové soukolí je nemilosrdné. Je schopno semlít i ikonu velikosti Kylie Minogue. Co na tom, že ona se popu už nějakou dobu snaží udávat (trochu marně) rytmus? Je to jenom byznys. Chlad Body Laguage by měli poznat i nejskalnější věrní.

Britney Spears: In The Zone
BMG, 53:55

Kylie Minogue: Body Language
EMI, 47:49