Spielberg soudí, že nové filmy obsahují až moc speciálních efektů a triků. „V současnosti mají filmaři k dispozici velké množství možností a nástrojů. Je jen otázkou volby, jak je využijí. Osobně si ale myslím, že speciální efekty jsou čím dál tím speciálnější,“ řekl magazínu Empire a dodal.

„V mnoha filmech je dnes opravdu spousta efektů. Znamená to, že film začíná speciálním efektem, končí ještě větším speciálním efektem a v jeho středu je jiný speciální efekt.“

Spielberg v současnosti pracuje na několika projektech. Jedním z nich je drama War Horse, které vzniká ve Velké Británii na motivy stejnojmenného románu Michaela Morpurga a následné divadelní adaptace.

Hlavní postavu ve filmu vytvoří britský herec Jeremy Irvine, jeho rodiče pak Emily Watsonová a Peter Mullan. Premiéra je naplánovaná na 10. srpen 2011.
Spielberg také natáčí či chystá historický válečný film Lincoln (do kin by měl být uveden roku 2011), dobrodružný Adventures of Tintin: Secret of the Unicorn (2011), sci-fiInterstellar (2012) a další pokračování Indiana Jones 5 (2012).