Mnozí návštěvníci přijeli do Ostravy právě kvůli Brendanovi Perrymu, který tvořil půlku kultovních Dead Can Dance. Když byly všechny nástroje na pódiu na Černé louce ozvučeny, moderátor z pódia oznámil šokující zprávu, že zpěvák, jenž měl program na této scéně uzavírat, bohužel nevystoupí.

Ukázalo se totiž, že kvůli silnému lijáku navlhly kabely, takže hrozily elektrické výboje a hudebníci by nemuseli být v bezpečí. „Protože Brendan Perry musel odjet na další koncert do Polska, nebylo možné domluvit vystoupení v náhradním čase v neděli. Slíbil nám ale, že se na Colours příští rok vrátí,“ uvedl mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Cranberries nezklamali, ani nepřekvapili

The Cranberries, kteří spolu znovu vyrazili na pódia po sedmileté přestávce, byli rozhodně z hlediska většinového posluchače nejvýraznějším bodem sobotní dramaturgie. Před jejich koncertem se přes areál neodvratně přehnala prudká bouřka s vydatným lijákem a pořadatelé museli vypnout elektřinu na všech venkovních pódiích. Déšť se ale naštěstí rychle přehnal a program pak na venkovních scénách probíhal s půlhodinovým zpožděním.

Zpěvačka skupiny Cranberries Dolores O´Riordan

Zpěvačka skupiny Cranberries Dolores O´Riordan

FOTO: Aleš Honus, Právo

Když na pódium přišli členové Cranberries se zpěvačkou Dolores O´Riordan, mraky už se notně protrhaly. Od úvodních tónů koncertu bylo jasné, že kapela si svůj velký comeback opravdu užívá. Během hodinového uvolněného vystoupení zahrála průřez všemi pěti alby. Největší ohlas pochopitelně vzbudily nejstarší písně, především Linger, Dreams, Ode To My Family a Zombie – všechny refrény fanoušci v kotli částečně odezpívali namísto Dolores.

Koncert Cranberries byl sice pro mnohé vrchol celého festivalu, na druhé straně si je ale nutné přiznat, že skupina sice nezklamala očekávání, ale ve srovnání s ostatními festivalovými koncerty nijak neohromila a její koncert rozhodně nebyl takovým zásahem, jako hypnotizující vystoupení rockových Porcupine Tree o den dříve.

Zimbabwská skupina Mookomba

Zimbabwská skupina Mookomba

FOTO: Aleš Honus, Právo

Další  vrcholy

Po koncertu Cranberries většina návštěvníků zamířila na Černou louku, kde vystupovaly zřejmě největší hvězdy fajnšmekrovského labelu Ninja Tune – norská kapela Jaga Jazzist. Devítičlenný ansámbl dokázal, proč se řadí k tomu nejlepšímu, co ve světě vzniká v oblasti fúze elektronické taneční scény s jazzovými postupy.

V závěru jejich koncertu se před půlnocí opět rozpršelo a festivalové publikum viditelně prořídlo. Kdo chtěl, mohl ještě na hlavní scéně zmoknout při vystoupení Afro Celt Sound System anebo se mohl před deštěm schovat na New York City Stage, kde koncertoval vynikající baskytarista Fernando Saunders, spoluhráč Lou Reeda, Erica Claptona či Mariane Faithfull.

Inuitská zpěvačka Nive Nielsenová

Inuitská zpěvačka Nive Nielsenová

FOTO: Aleš Honus, Právo

Velmi příjemným překvapením bylo křehké odpolední vystoupení grónské písničkářky Nive Nielsenové. Něžné melodie s roztomile nesmělým hláskem inuitské zpěvačky kontrastovaly s psychedelickým zvukem poloakustické kapely, místy znějící temně jako The Bad Seeds.

O nádherný zážitek se postarala také kapela Mokoomba ze Zimbabwe se svým rytmickým a prosluněným afrobeatem.

Festival v neděli pokračuje čtvrtým posledním dnem. Programu budou večer vládnout především písničkářka Regina Spektor a také rockový veterán Iggy Pop.