Chuck Palahniuk: Pygmej

Americký prozaik si ve svém dvanáctém díle, které je, jak je u něho obvyklé, černou komedií, tentokrát na téma terorismu a rasismu, bere na paškál americkou konzumní společnost a paroduje levicové a pravicové názory.

Protagonistou a vypravěčem románu je třináctiletý chlapec, který přijíždí do USA z blíže neurčené nedemokratické země v rámci výměnného studentského programu. Během půlročního pobytu má za úkol dostat se do celonárodního finále studentské soutěže ve Washingtonu. Chlapec je odmala trénován v bojových uměních, v praktikách zabíjení, chemii - a nenávisti k Americe. Krycí jméno: Operace Zkáza.

Odeon, překlad Richard Podaný, 224 str., váz., 249 Kč

 

John Maxwell Coetzee: Doba železná

John Maxwell Coetzee je jihoafrický spisovatel, který ve svém díle kritizuje krátkozrakou politiku apartheidu ve své zemi. V roce 2002 emigroval do Austrálie. Je držitelem Nobelovy ceny za literaturu.

V Kapském městě v Jihoafrické republice umírá stará žena na rakovinu. Bývalá univerzitní profesorka, která přednášela klasickou filozofii, celý život vzdorovala lžím a krutosti apartheidu, ale žila stranou jeho skutečných hrůz. Teď je najednou nucena přihlížet brutálnímu běsnění, které tento režim způsobil. V obsáhlém dopise líčí své dceři podivné události provázející dny jejího umírání...

Metafora, překlad Drahomíra Michnová, váz., 180 str., váz., 249 Kč

 

Bill Bryson: Zápisky z malého ostrova

Bill Bryson je americký autor bestsellerů, který celoživotně pendluje mezi Británií a Amerikou. Jeho humoristická kniha Zápisky z malého ostrova inspirovala Stephena Clarka k vytvoření úspěšné série Merde.

Je to kniha, z níž se konečně dozvíte všechno, co jste kdy chtěli vědět o Angličanech, ale báli jste se na to zeptat. Bill Bryson tu poutavě líčí své putování napříč Británií, od Doveru po Loch Ness - a činí tak s příslovečným anglickým humorem, jako by ani nebyl Američan.

Albatros Media – Plus, překlad Ivan Vávra, 368 str., váz., 299 Kč

 

Jan Balabán: Zeptej se táty

Ústřední událostí posledního románu Jana Balabána je umírání a smrt člověka, jeho vlastním vnitřním dějem je ovšem náročné hledání života. Neboť ten se ve své hloubce vždy musí teprve najít. Teprve znovu vynaleznout.

Všichni jsme v jistém smyslu podobni postavám z toho podivuhodného, přelévavého příběhu plného rozhovorů a samomluv i tich. Příběhu, ve kterém se hledá pravda a nachází opravdovost. Všichni se v našem vezdejším ubývání snažíme zjistit něco o podstatě skutečnosti, nebo alespoň u něčeho podstatného chvíli být.

Host, 184 str., váz., 229 Kč

 

Lindsey Davisová: Žalobci

Další díl poutavé falconovské série se odehrává opět v Římě.

Informátor Marcus Didius Falco se po náročném vyšetřování v odlehlé Británii vrátil domů, kde ho čeká tvrdý oříšek: sebevražda váženého senátora. Nebo vražda? Falco s pomocí své chytré a urozené manželky a jejích poněkud nepraktických bratrů, postupně rozplétá zapeklitý případ s taktem a razancí detektiva drsné školy.

BB art, překlad Petra Andělová, 336 str., váz., 249 Kč