Alfons Mucha se narodil 24. července 1860 v moravských Ivančicích a největší slávy dosáhl v Paříži, kde přijal zakázku na sérii plakátů pro slavnou herečku Sarah Bernhardtovou. „Styl Mucha“ se tehdy stal ve Francii jedním z termínů pro označení secese jako nového umění na přelomu 19. a 20. století.

Premiéra v Obecním domě

Premiéra putovní výstavy se koná 2. července v pražském Obecním domě, který je sám o sobě chrámem secese. Reprízy se postupně uskuteční v Kutné Hoře, v Ostravě, v Liberci a v Plzni, ovšem vždy bude částečně pozměněn výběr exponátů a profil výstavy určuje pokaždé jiný kurátor – znalec Muchova díla.

„Výstava tak nebude statická a každá galerie se může rozhodnout, na jakou tematickou část umělcovy tvorby se chce soustředit,“ tvrdí autorka koncepce putovní výstavy a kurátorka pražské expozice Tomoko Sato z Japonska. Diváci by měli zhlédnout sto kreseb, obrazů, plakátů a fotografií Alfonse Muchy.

Praha nabídne méně známá díla, která byla zatím málo vystavována. Expozici pro Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře koncipoval přední znalec secese Petr Wittlich a chce veřejnosti představit Muchovo pojetí ideální ženské krásy.

Putovní výstava po České republice navazuje na obrovský úspěch, jaký měly v posledních dvou letech reprezentativní Muchovy výstavy v Budapešti, ve Vídni, v Montpellieru, v Mnichově a v Brně, které s nadšením zhlédly statisíce diváků.