Svoji talk show Uvolněte se prosím měl na České televizi Jan Kraus od roku 2004. Letos končí po šesti letech kvůli neustálým rozporům s vedením televize. Poslední díl pořadu televize uvedla minulý týden.

"Snížili mi honorář, a tím přišli o jakékoli exkluzivity a konkurenční doložky, ale sobě platy nesnížili. A já jsem mohl proto podepsat ten 'Talent'. Upřímně, oni se toho pořadu chtějí zbavit rok a půl a jenom chtějí, aby to nebylo na nich," řekl před měsícem Jan Kraus.

Spory s ČT

Kraus měl kvůli talkshow několikrát s vedením ČT spory. "Nemohu pracovat pro televizi, která dlouhodobě vystupuje jako můj nepřítel," řekl Kraus nedávno médiím. Kvůli neshodám loni na podzim rezignoval i na funkci předsedy Českého filmového a televizního svazu (FITES). Obával se toho, že by se spory mohly přenášet i na FITES.

Kraus se dostal do neshod s Radou České televize kvůli dílu, ve kterém byla hostem zpěvačka Helena Vondráčková. Kraus ji nechal podle radního Josefa Pavlaty bez přerušení mluvit o jejím sporu se zpěvačkou Martou Kubišovou, aniž by dal kvůli vyváženosti prostor k vyjádření druhé straně.

Proti tomu se Kraus v médiích ohradil s tím, že Uvolněte se, prosím není zpravodajský ani publicistický pořad. V srpnu si zase Kraus stěžoval, že ČT nechce reprízovat z politických důvodů díl s poslankyní zelených Kateřinou Jacques, kde ji zaskočila otázka, co je to biomasa.

 

Uvolněte se vydrželo šest let

Se specifickým humorem pronikl Kraus na televizní obrazovky v roli moderátora už v roce 1996. Tehdy začínal v České televizi spolu s Jiřím Ornestem a Josefem Hrubým v pořadu Dvaadvacítka. Kvůli sporům s ČT ale pořad po třech letech skončil. Poté Kraus působil na Primě, uplatnil se v talkshow Sauna a Další, prosím. V roce 2001 se opět vrátil na obrazovky České televize, kde měl jednu dobu hned tři pořady - Občan Kraus, Přesčas a Ze života zvířat.

Divácky úspěšnou talkshow Uvolněte se, prosím moderoval Kraus od roku 2004. Televizní sestřih z jeho pravidelných představení v pražském divadle Ponec patřil k nejsledovanějším pořadům ČT, získal dokonce prestižní ceny ELSA a TýTý.

Obdobný pořad měl Kraus i ve slovenské TV JOJ, se kterou bude od podzimu opět spolupracovat. Stane se totiž členem poroty soutěže Česko Slovensko má talent, kterou uvede slovenská televize společně s Primou.