Kajínkovu advokátku Pokorovou bude hrát Tatiana Vilhelmová, jejího partnera si zahraje Boguslaw Linda, známý z filmu Je třeba zabít Sekala. V dalších rolích se představí  Vladimír Dlouhý, Michal Dlouhý, Josef Klíma, Norbert Lichý nebo Václav Bárta.

Představitel Kajínka Konstantin Lavroněnko s kolegyní Tatianou Vilhelmovou

Představitel Kajínka Konstantin Lavroněnko s kolegyní Tatianou Vilhelmovou

FOTO: Doležal Michal, ČTK

Představitelé hlavních rolí Tatiana Vilhelmová a polský herec Boguslaw Linda při natáčení filmu Kajínek.

Představitelé hlavních rolí Tatiana Vilhelmová a polský herec Boguslaw Linda při natáčení filmu Kajínek

FOTO: ČTK

Režisér Petr Jákl uvedl, že film vznikal velmi dlouho: "Začali jsme o tom uvažovat před čtyřmi lety, kdy jsme oslovili přímo Jiřího Kajínka, bylo víc zájemců a on se rozhodl spolupracovat s námi. Cesta to byla dlouhá, vystřídalo se sedm scenáristů, od začátku u toho byl Marek Dobeš. Já jsem za Kajínkem jezdil velmi často do vězení a jeho příběh jsem prostudoval i ze druhé strany, takže moje pocity nejsou založené jen na tom, že jsem vyslechl Kajínka."

Kajínek nebude jen oblíbený sympaťák

Jákl odmítl prozradit, jestli bude filmový Kajínek vinen, nebo nevinen. "Necháváme to hlavně na divákovi, aby si to domyslel. Rozhodně ho neukazujeme jako sympaťáka, kterého všichni  milujou," vysvětlil.

Než se rozhodl natočit příběh nejznámějšího českého vraha, nosil Petr Jákl námět několik let v hlavě.

Než se rozhodl natočit příběh nejznámějšího českého vraha, nosil Petr Jákl námět několik let v hlavě.

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Film se natáčel ve skutečných věznicích včetně Mírova, odkud Kajínek utekl. Mělo by se tam objevit i konkrétní okno, kterým vylezl.

Kajínkův představitel Konstantin Lavroněnko se svěřil, že roli vnímá jako úkol, který nebude jednoduchý. Scénář je podle něj vynikající a je v něm všechno, co může herce zajímat - život, smrt, osobnost a systém.

"Cítím zodpovědnost, protože je to reálný člověk, my ale samozřejmě neděláme dokument. Doufám, že to bude umělecký film," řekl Lavroněnko.

Režisér Petr Jákl (vlevo) a kameraman František Antonín Brabec při natáčení filmu Kajínek na Občanské plovárně v Praze.

Režisér Petr Jákl (vlevo) a kameraman František Antonín Brabec při natáčení filmu Kajínek na Občanské plovárně v Praze

FOTO: ČTK

Osmačtyřicetiletá ruská hvězda z Rostova na Donu a držitel Zlaté palmy z Cannes sice v Česku nepatří k nejznámějším, ale pár filmů, které k nám pronikly, si získalo obdiv kritiky.