Filharmonici chtějí svým vystoupením upozornit na způsob, jakým ministr kultury Václav Riedlbauch řeší situaci v orchestru. Podle člena umělecké rady ČF Jaroslava Pondělíčka nejde už konkrétně o Vladimíra Darjanina nebo o jeho nástupce Václava Kasíka, ale o "nepochopitelnou překotnost", s jakou ministerstvo kultury (MK) vyřešilo odvolání šéfa.

Umělecká rada orchestru se dopoledne sešla s Kasíkem, podle předsedkyně rady Jany Brožkové ze schůzky ale nic nevyplynulo. Každý setrvává na svém stanovisku, řekla. Orchestru se nelíbí, že ministr jmenoval Kasíka bez konkurzu, Kasík uvedl, že byl do funkce jmenován, a bude ji tedy řádně vykonávat.

Protest možná nebyl poslední

"Jmenování ředitele České filharmonie proběhlo zcela v souladu se zákonem. Ministr výběrové řízení sice vypsat může, ale v žádném případě nemusí. Oba tyto způsoby výběru mají svá pro i proti a ani jeden z nich nelze obecně označit za vhodnější," řekl ke kritizovanému kroku ministra mluvčí MK Jan Cieslar. Argument, že výběr ředitele nebyl dopředu konzultován s filharmoniky, považuje MK za lichý. V žádné z příspěvkových organizací nevybírají ředitele její zaměstnanci, i když to jsou třeba v tomto případě umělci, doplnil.

Brožková také řekla, že orchestr uvažuje i o dalších podobných akcích, jako je dnešní protest. Situaci komplikuje fakt, že jsou v pátek a v sobotu volby, po kterých se může dlouho sestavovat vláda; situaci budeme řešit operativně, uvedla. Hudebníci chtějí, aby řádný konkurz vypsal až nový ministr kultury, Riedlbauch jako bývalý šéf ČF je podle nich ve střetu zájmů.