Neznámý termín prý poprvé použil člen pražského kroužku diskvalifikovaných teatrologů Petr Vršek pod vlivem pobytu v anglicky mluvících zemích: "Všechno tam bylo kjůt - kytky, psi, kočky a hlavně děti." Anglické slovo cute znamená roztomilý, rozkošný nebo sladký, zatímco cool se dá přeložit jako skvělý, ale také jako chladný, děsivý, smutný, krutý nebo odporný.

Cute dramatika vznikla jako odpověď na cool dramatiku, která na jeviště přináší příběhy plné násilí, drog a sexu bez lásky, neohlížející se na společenská tabu. Cute dramatika se prý také nevyhýbá žádným tématům, ale rozhodující je pro ni pozitivní dopad na diváka.

Ypsilonka v pondělí poskytne divákům první možnost seznámit se s tvorbou mladých divadelních revolucionářů. Zahájí ji odpoledne kabaretní představení Právě přichází madmoiselle Malinová, což bude světová skoropremiéra v podání Anny Polívkové.

Následovat bude představení Košičan divadelního uskupení VOSTO5. Již ozkoušený kus a vlajkovou loď cute dramatiky, hru 1203 aneb Není mi smutno, uvede studio Studia Ypsilon. Na závěr večera pak generalita divadelní revoluce předstoupí před obecenstvo s poselstvím Stanďartního kabaretu.