Připravila jste si pro pražské koncerty něco speciálního pro české posluchače?

Kromě árií, které zpívám často - Mozarta, Richarda Strausse, Pucciniho a některé další - jsem zařadila Dvořákovu Rusalku, ta je mou nejoblíbenější rolí. A protože první pražský koncert byl v úterý poctou Václavu Havlovi, chtěla jsem jako přídavek zazpívat něco, co má ráda. Radila jsem se v New Yorku s Yvetou Gráfovou (Čechoameričanka, v USA největší expert na českou operu - pozn. red.) a ta mi poradila píseň Ach synku, synku. Havlovi jsem zpívala již jednou v Americe, když byl pozván do Bílého domu, tehdy jsem zvolila Rusalku. Havel je v USA stále obrovsky populární.

Ve vašem repertoáru jsou i skladby současných amerických autorů jako André Previn, který je typickou mezižánrovou osobností - je dirigentem, ale i jazzovým klavíristou, skládá filmovou hudbu i opery. Jaký je váš vztah k populární hudbě, jazzu a muzikálům?

Populární hudba, písně z muzikálů a filmů, ale i jazz jsou součástí americké hudební kultury a každý Američan, zpěvák obzvláště, je ovládá, protože je slyší od školy, zpívá je na koncertech. Já sama jsem jako studentka zpívala ráda i jazz a hudbu George Gershwina a Duke Ellingtona obdivuji. Souhlasím s tím, co řekl Ellington, že je pouze hudba špatná a dobrá. Nejsem stylově vůbec úzce uzavřená, proto ráda spolupracuji s André Previnem, který napsal operu Tramvaj do stanice Touha, ale je i výborný jazzman.

Před Prahou jsem zpívala na jedné akci společně s Pavarottim a Stingem, nedávno jsem nahrála v Londýně s London Symphony Orchestra i píseň k třetímu dílu filmu Pán prstenů, který bude mít příští týden světovou premiéru. Byla to zdlouhavá práce, několik hodin natáčení jedné šestiminutové písně, kde jsem se nakonec ani nepoznala: tak moc změnili můj hlas.

Vedle Dvořáka zpíváte ještě jiné operní české skladatele?

Zpívala jsem Janáčkovu Pastorkyni a nabídla jsem vedení Metropolitní opery v New Yorku i Káťu Kabanovou nebo Smetanovu Mařenku z Prodané nevěsty. Ale jsem dost limitována svým rozhodnutím zpívat jen dvě operní role ročně.

Hlásíte se k českému původu, máte nějaké příbuzné v Čechách?

Bohužel ne, protože po mých prarodičích, kteří pocházeli z Prahy, nic nezůstalo. Žádné dokumenty, dopisy, vše jejich děti spálily či se v dalších generacích ztratilo, takže mi zůstalo pouze vědomí českého původu. Ale i když česky nemluvím, ráda do České republiky jezdím.