Bigelowová se navíc může stát vůbec první ženou, která získá Oscara za nejlepší režii. Podle očekávání amerických médií, ale třeba i českých sázkových kanceláří má přitom historické vítězství na dosah. Velké šance se pak jejímu snímku dávají i na získání ceny za nejlepší film. Její snímek, který utržil v kinech téměř stočtyřicetkrát méně než Avatar, tak nakonec ze souboje Davida s Goliášem možná vyjde vítězně.

Napínavý exmanželský souboj by v každém případě mohl nalákat k obrazovkám více diváků. V posledních letech počet diváků předávací show klesá. Kromě dvou moderátorů se proto letos snaží klání zatraktivnit i tím, že se o nejlepší film roku místo pěti bude ucházet deset snímků.

Herečky Sandra Bullocková a Meryl Streepová usilují o cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Bullocková bodovala ve sportovním dramatu Blind Side (Slabé místo), za který získala Zlatý glóbus. Streepová, která již dva Oscary má a nominovaná na ně byla šestnáctkrát, naopak akademii zaujala výkonem v romantickém filmu Julie a Julia. Mírnou favoritkou je podle amerických médií Bullocková. Streepové zase nahrává to, že Oscara získala vždy, když v názvu jejího filmu bylo jméno, jako v případě snímků Kramerová versus Kramer (1979) a Sofiina volba (1982), jak si v internetovém deníku Huffington Post všiml blogger Jon Chattman.

Mezi muži je situace jednoznačnější. Všeobecně se očekává, že si pro pozlacenou sošku přijde Jeff Bridges za roli country zpěváka ve filmu Crazy Heart, který již letos stejně jako Bullocková získal Zlatý glóbus. Podle názoru některých amerických novinářů ale Bridges cenu dostane především za zásluhy a mnohem více by slušela dalšímu z nominovaných, Georgi Clooneymu za roli ve filmu Lítám v tom.

Waltz má cenu téměř jistou

Velkým překvapením by pak bylo, kdyby Oscara za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli nezískal Christoph Waltz, který exceloval ve filmu Hanebný pancharti od Quentina Tarantina. Rakouský herec, který v USA proslul i poněkud kostrbatými děkovnými projevy, již za ni získal několik cen včetně Zlatého glóbu. Mezi ženami se největší šance získat sošku za výkon ve vedlejší roli dávají Mo'Nique za její roli ve filmu Precious: Based on the Novel Push by Sapphire.

Nejlepším zahraničním filmem roku se může stát francouzské drama Prorok či rakouský snímek Bílá stuha nebo filmy z Izraele, Peru či Argentiny. Prorok i Bílá stuha už získaly některá významná ocenění, především v Evropě. Český snímek Protektor se do užších nominací na Oscara nedostal. Zatím posledním českým držitelem Oscara tak nadále zůstane Markéta Irglová, která spolu s irským hudebníkem Glenem Hansardem v roce 2008 neoprávněně získala sošku za nejlepší filmovou píseň, přestože se vědělo, že byla  porušena pravidla soutěže.