Na sociálnědemokratické vedení kraje se snesla kritika hned po prvním kole rozdělování grantů, kdy žádost pořadatelů o 30 000 korun poprvé zamítli. Prý proto, že je nutné šetřit a akce, která se vloni konala poprvé, nemá tradici. Kraj se dostal i do podezření, že se mstí organizátorům akce za to, že jejich loňskou anketu Český papaláš vyhrál s převahou šéf ČSSD Jiří Paroubek. Čermák ale nyní znovu odmítl, že se kraj jakkoliv mstí.

Pořadatel recesistického festivalu Miroslav Balatka řekl, že ho rozhodnutí rady kraje zase tolik nepřekvapilo. Nehodlá se tím nějak zabývat, ať si názor udělá každý sám, poznamenal. "Pro nás je důležité, že jsme právě dostali informaci, že nám na letošek schválilo ministerstvo kultury grant ve výši 60 000 korun. To je výborná zpráva. I když je každá koruna dobrá, tak se bez peněz kraje obejdeme," uvedl.

Zatímco vloni se festival uskutečnil pod heslem Festival proti papalášství, letos to bude Festival proti pasivitě. Náklady na jeho pořádání se pohybují kolem 1,4 miliónu korun a rozpočet už je v podstatě zajištěn, dodal Balatka. Například Sokolov na jeho pořádání dává 400 000 korun. Multižánrový týdenní festival s dvoudenním závěrečným koncertem se koná koncem května. Předehrou k akci je soutěž Grand Prix Papaláš super mix, soutěž v remixování politických projevů, která začala 25. února.