Skupina, kterou v roce 1992 v Jönköpingu založili kytarista Peter Svensson a basista Magnus Sveningsson, zaujala v druhé polovině devadesátých let na albech First Band On The Moon a Grad Turismo kombinací rockové melancholie a elektroniky umocněné hlasem Niny Persson. Novinka vydaná po pětiletém mlčení se však od typického pojetí odlišuje, zůstal smutek, ale elektronika ustoupila do pozadí, Long Gone Without Daylight se nese v duchu melancholického rocku.

"Uvědomovali jsme si, že elektroniku nyní využívá každý, takže jsme chtěli dělat něco jiného," vysvětlil změnu zvuku Novinkám Peter Svensson a dodal, "Teď mě více baví pracovat se skutečnými nástroji a analogovými zařízeními. Vracíme se ke kořenům, k hudbě, které se hrála na nástroje a nevytvářela v počítačích. Myslím, že nové album je v pohodě."

Písně z nového alba zazní i na koncertě. "Bude hrát především písně z posledních dvou alb, z Long Gone a z Gran Turismo, ale zahrajeme také pár starších písní, ovšem některé z nich jsme nově zaranžovali. Dokonce jsme do repertoáru zařadili i nějaké skladby, které nikdy nebyly vydány na desce," uvedl kytarista.

Strach, že by však koncert ztratil napětí a skupina se utápěla v melancholii však podle Svenssona diváci míst nemusejí: "Koncert má velkou dynamiku, vedle melancholických skladeb na živá vystoupení vždy zařazujeme i rockovější kousky." Minulostí jsou podle něj i hlasové problémy Niny Persson, které trochu zkazili dojem z vystoupení The Cardigans na Brumlovce v závěru minulého desetiletí.

Zkrátit by se měl i interval mezi vydávanými alby. "Na nové desce zatím nepracujeme, ale už jsme hovořili o tom, že bychom zkusili nějaké nové písně. Dokud však budeme na turné, které potrvá ještě nějakých šest sedm měsíců, nebudeme mít moc příležitostí dostat se do studia. Jestliže se však naskytne nějaké volno, tak určitě budeme pracovat na novém repertoáru."