Na letiště Hradčany u Mimoně se 19. června nastěhuje putovní festival Sonisphere. Vznikl teprve loni a hned se rozprostřel do několika evropských zemí. Jelikož uspěl, letos došlo i na další zastávky, včetně české.

Metallica i Anthrax

Hlavními hvězdami budou Metallica, Megadeth, Anthrax a Slayer, lahůdka pro milovníky thrash metalu. Jsou to čtyři nejslavnější stylové skupiny a vidět je na jednom pódiu je jev nebývalý. Čerstvě přibyli i američtí Alice In Chains nebo Stone Sour. Hrát se bude na třech pódiích, dvou velkých se světovými esy a jednom vedlejším s kapelami českými.

„Očekáváme kolem třiceti tisíc diváků, což odpovídá zkušenosti z loňských akcí v různých zemích. Odpovídá tomu i prozatímní předprodej vstupenek. Areál zatím není kapacitně limitován. Jména českých kapel teprve oznámíme,“ řekla Právu Markéta Štechová z agentury HPK, která se stará o propagaci Sonisphere.

Pokud do Mimoně přijde více než třicet tisíc diváků, půjde o divácký rekord. Dosud nejvíce lidí na českém letním festivalu bylo loni na Rock for People v Hradci Králové. Pořadatelé ohlásili 27 tisíc návštěvníků.

Nový Open Air Festival v Týnci

Druhou novou akcí je Open Air Festival, jehož první ročník se odbude 13. a 14. srpna na letišti v Panenském Týnci. Sponzorsky ji zaštítí společnost O2, která ještě loni „pomáhala“ Sázavafestu. Jednou z hlavních hvězd budou britští Faithless, pořadatelé ale s dalšími zahraničními umělci o jejich účasti zatím jednají.

Většina organizátorů letních festivalů si oznámení jmen svých hvězd schovává na později, anebo s nimi teprve jedná. Rock for People přiveze americké punkery NOFX, na Noc plnou hvězd dorazí němečtí metalisté Kreator, Benátská noc přivítá německé Die Happy s Martou Jandovou, pořadatelé Masters Of Rock potvrdili účast rockových Manowar, Accept, Lordi, Queensryche, Doro či polských Behemoth.

První jména oznámili z Colours of Ostrava

První jména oznámili i pořadatelé Colours of Ostrava, naopak zatím „záhadní“ jsou tradičně organizátoři trutnovského Open Air Festivalu, kteří jména svých hvězd sdělují každoročně mezi posledními. Ohlásili jen, že i letos se akce uskuteční v areálu Na Bojišti.

K sérii tuzemských akcí nutno přičíst i festivaly v okolních zemích, zejména Bažant Pohodu, která se uskuteční 8. až 10. července v Trenčíně. Cílem českých hudebních fanoušků je už několik let.