Dílo z roku 1913 se stalo svědkem pohnutého osudu jeho majitelů – rodiny jednoho z Klimtových mecenášů, rakouského magnáta Viktora Zuckerkandla. Ten obraz odkázal sestře Amelii Redlichové, která jej po anšlusu Rakouska dala spolu s dalšími cennostmi za úplatu do úschovny.

Shledání s obrazem se nedočkala – o tři roky později musela do nacistického koncentračního tábora v polské Lodži, odkud se již nevrátila. Když se její zeť po válce dopídil místa, kde rodinné klenoty měly přečkat válku, čekalo jej zklamání. Bedny byly prázdné. V roce 1962 se ale Kostel v Cassone vynořil – na rakouské výstavě pod označením ze soukromé sbírky. Nový majitel, který obraz koupil v dobré víře, se o peníze z dražby rozdělí s dědicem Redlichových.

Rekordem aukce Giacomettiho plastika

Rekordem aukce se stala plastika sochaře Alberta Giacomettiho Kráčející muž, prodaná za 65 mil. liber (1,9 mld. Kč.) Socha přitom měla nižší vyvolávací cenu než Klimtův obraz, soupeření desítky zájemců ale cenu vyhnalo do závratných výšin. Nakonec ji získal neznámý zájemce, který se aukce účastnil po telefonu.

Pablo Picasso: Hlava ženy

Pablo Picasso: Hlava ženy

FOTO: Archiv, Právo

Další významný kousek se v Londýně vydražil v úterý – obraz Hlava ženy od Pabla Picassa, který veřejnost nespatřila 43 let. Portrét umělcovy druhé ženy se v síni Christie’s prodal za 8,1 mil. liber (238 mil. Kč).