"Jaké to je, zradit vlastní rasu?" ptá se ke konci filmu bílý zloduch bílého hrdiny vtěleného do podoby takřka třímetrového modrého mimozemšťana. Diváci to slyšeli poprvé 17. prosince, kdy film začal vstupovat do kin takřka na celém světě. Nejen z komentářů na internetu však zaznívá, že Avatar je "fantazie o rase vyprávěná pohledem bělochů", která "potvrzuje bajku o bílém mesiášovi".

"Vážně to v mnoha ohledech dokáže naštvat," řekla herečka Robinne Leeová, která má jamajské a čínské kořeny. "Bylo by hezké, kdybychom se dokázali zachránit sami."

Příběh o postiženém bývalém mariňákovi, který na cizí planetě pomůže domorodcům žijícím v souladu s přírodou zvítězit nad chamtivými pozemšťany, vzbuzuje kontroverze nejen kvůli faktu, že hlavní hrdina podobně jako například herci Kevin Costner v Tanci s vlky nebo Tom Cruise v Posledním samuraji najde mezi domorodci spojence.

Domorodé hrdiny často hrají herci s jinou než bílou barvou kůže, třeba herečka Zoe Saldanaová, představitelka mimozemské princezny, která je původem z Dominikánské republiky. Film je prý také jasnou metaforou obsazování původně Indiány obývaných území v Americe evropskými usedlíky.

Cameron to odmítá

Režisér James Cameron tvrdí, že ve filmu je sotva nějaké rasistické poselství, film prý "učí mít otevřené oči a skutečně vidět druhé."

Šéfredaktorka webu o science fiction io9.com Annalee Newitzová Avatar přirovnala k nedávnému filmu District 9 o bělochovi, který se stane mimozemšťanem a pomáhá ostatním mimozemšťanům se osvobodit, nebo k filmu Duna z roku 1984, ve kterém se běloch stane mimozemským spasitelem. "Kdy už bílí přestanou dělat takové filmy a začnou o rase přemýšlet jiným způsobem?" ptá se Newitzová, která je běloška.

Černošský profesor zabývající se filmem Donald Bogle říká, že rozumí, proč by Avatar mohl vadit. "Část publika má někde v hlavě něco jako smysl pro filmové dějiny," řekl. Film podle něj není rasistický, ale "neosvobodil se ještě ze starých hollywoodských tradic, ze starých vzorců".

Lidi však podle něj možná přesto přinutil přemýšlet o rase. "Možná je tam něco, co (Cameron o rase) nechce říct a rozvádět," řekl historik filmu Bogle. "Kdyby tam byl černošský hrdina, tak by ta pointa možná byla ještě silnější."